MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

BOŚ: własne instalacje OZE coraz bardziej opłacalne [wideo]

Dodano Pon., 14/01/2019 - 10:47

 Ten model zaczyna być coraz bardziej realny, mając na uwadze wzrost cen energii elektrycznej  mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.

Malejący koszt inwestycji w odnawialne źródła energii w połączeniu z wyraźnym wzrostem cen energii na rynku hurtowym, który powinien przełożyć się także na wzrost kosztów dla odbiorców końcowych, sprawia, że coraz atrakcyjniejszą alternatywą do zakupu energii z sieci staje się własna produkcja z możliwością sprzedaży lub rozliczenia w systemie opustów niewykorzystanych nadwyżek energii wprowadzonej do sieci.

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska, potwierdza wzrost zainteresowania inwestycjami w odnawialne źródła energii, których celem jest ograniczenie kosztów ponoszonych w związku z zakupem energii z sieci. – Ten model zaczyna być coraz bardziej realny – zapewnia.

 Projekty bazujące na autokonsumpcji nie są jeszcze w tej chwili u nas powszechne, natomiast pojawiają się przedsiębiorcy, którzy widząc już występujące i spodziewane wzrosty cen energii elektrycznej, myślą o tym, aby zrealizować inwestycje na potrzeby własne. To jest oczywiście inny model biznesowy niż startowanie w aukcjach i odsprzedaż energii na rynku – mówi Anna Żyła.

Dodaje, że w takim modelu inwestycji najczęściej wykorzystywaną technologią jest fototowoltaika, która może okazać się dobrym rozwiązaniem dla firm zużywających spore ilości energii w ciągu dnia, gdy występują największe potrzeby produkcji czy chłodzenia.

 Oczywiście banki, jak w każdej ocenie projektu, patrzą ostrożnościowo, niemniej mamy też swoje wewnętrzne prognozy pokazujące, że cena energii elektrycznej ma stały trend wzrostowy – ocenia, dodając, że konieczne jest w tym przypadku sporządzenie kalkulacji pokazującej potrzeby na energię danego przedsiębiorstwa oraz prognozy w tym zakresie.

Anna Żyła zaznacza, że przy źródłach pogodowozależnych takich jak fotowoltaika czy elektrownia wiatrowa musimy dostosowywać profil zużycia do profilu produkcji. – Bank też zwraca na to uwagę – zaznacza.

 To musi wynikać z wyliczeń, z tego na ile dzisiaj inwestor zużywa energii, czy planuje rozwój swojej działalności, co przełoży się na większe potrzeby energetyczne i na końcu potrzebna jest pewna prognoza cenowa, która pokazuje, że ta inwestycja będzie dla niego opłacalna – dodaje.

Bank Ochrony Środowiska posiada w ofercie kredyt dedykowany inwestorom planującym montaż własnej instalacji fotowoltaicznej z przeznaczeniem na autokonsumpcję.

W ramach oferty o nazwie "Ekokredyt PV" bank może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji, przy czym kredyt udzielany jest na okres do 10 lat, a jego kwota nie może przekroczyć 250 tys. zł. Prowizja wynosi 5 proc., a marża kredytowa zaczyna się od 5 proc.

Z tej oferty nie mogą skorzystać osoby, których inwestycje otrzymały dofinansowanie z  programów NFOŚiGW i WFOŚiGW.

Rozmowa z Anną Żyłą, główną ekolog BOŚ: https://youtu.be/Wsb9aakaxQE

redakcja@gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/trendy/34120/bos-wlasne-instalacje-oze-coraz-bardziej-oplacalne-wideo

 

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj