MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Cła na chińskie moduły fotowoltaiczne w UE. Chiny grożą odwetem

Dodano Śr., 27/03/2013 - 14:04 Cła na chińskie moduły fotowoltaiczne w UE. Chiny grożą odwetem

Władze w Pekinie ostrzegły, że w przypadku nałożenia przez Unię Euroepjską ceł na import chińskich modułów fotowoltaczinych zastosują środki retorsyjne.

Na wniosek europejskich producentów paneli PV Bruksela prowadzi dochodzenie, które może zakończyć się nałożeniem ceł na import chińskich paneli do UE. Pierwsze decyzje w tej sprawie mogą zapaść w czerwcu.

W odpowiedzi na dochodzenie Brukseli chińskie władze zagroziły wprowadzeniem podobnych regulacji. - Nie mamy wyboru i podejmiemy działania mające na celu zabezpieczenie interesów naszych producentów. Mamy nadzieję, że możemy jeszcze znaleźć rozwiązanie akceptowalne dla obu stron. (...) Nie chcemy wojny handowej z żadnym krajem, zwłaszcza z Unią Europejską - poinformowało chińskie ministerstwo handlu.

W listopadzie chińskie władze skierowały skargę do Światowej Organizacji Handlu, w której wskazały na nielegalne ich zdaniem subsydiowanie europejskich producentów paneli PV przez wybrane kraje Unii Europejskiej. Jak wynika z ostatnich kominikatów chińskiego rządu, jesli UE nałoży cła, Chiny będa kontynuować wojnę handlową. Według Pekinu, chińscy producenci paneli fotowltaicznych importują komponenty do ich produkcji o łącznej wartości ok. 6,4 mld dolarów - głównie z Europy.

Zdaniem chińskich władz, nałożenie ceł przez UE może przełożyć się na likwidację ok. 40 mln miejsc pracy w chińskim przemyśle PV. Sytuacja chińskich producentów paneli PV w ostatnim czasie pogarsza się. Wiele wskazuje na to, że z rynku zniknie Suntech - jeszcze do niedawna największy producent paneli PV na świecie. Pozostałe chińskie firmy notują pogarszające się wyniki - m.in. spowodowane nałożenim ceł na import paneli "made in China" przez władze USA, a dalsza ekspansja chińskich producentów uzależniona jest od subsydiów i niskooprocentowanych pożyczek chińskiego rządu.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Chińczyków, na skutek wszczęcia dochodzenia antydumpingowego przez Unię Europejską, import chińskich paneli do UE spadł rok do roku już o 35%. W ubiegłym roku wartość importu chińskich modułów PV do Europy wyniosła ok. 140 mld dolarów i stanowiła ok. 70% chińskiego eksportu paneli PV ogółem.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj