MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa

Dalkia zawiesza inwestycje w kogenerację biomasową

Dodano Pon., 10/02/2014 - 14:02 Dalkia zawiesza inwestycje w kogenerację biomasową

Dalkia zawiesza realizację swoich inwestycji kogeneracyjnych w naszym kraju - mimo, że Sejm niedawno wydłużył okres wsparcia dla produkcji energii z kogeneracji do 2018 r. Zdaniem Dalkii, proponowane wsparcie to jednak zbyt mało. 

- Przyjęty przez Sejm okres wsparcia jest jednak zbyt krótki. Jeżeli system ma spełniać swoje zadanie i działać jako zachęta to musi obowiązywać w dłuższej perspektywie. Pięć lat wsparcia to zbyt mało, żeby ktoś zdecydował się na poważne inwestycje. Lepszy jest system, w którym wysokość pomocy może nie jest zbyt wysoka, ale który jest długookresowy - wnp.pl cytuje Gerarda Bourlanda, prezesa zarządu Dalkia Polska.

W przypadku kogeneracji z wykorzystaniem biomasy dochodzą problemy z zielonymi certyfikatami przyznawanymi za produkcję energii z OZE. - W przypadku biomasy, system zielonych certyfikatów formalnie obowiązuje, ale w praktyce jest tylko na papierze. Za rok 2013 r. nie otrzymaliśmy jeszcze ani jednego zielonego certyfikatu z URE dla naszych instalacji w elektrociepłowniach w Łodzi i Poznaniu. To nie jest pozytywny sygnał dla inwestorów. Obecnie w Polsce mamy sytuację niejasną zarówno w zakresie wsparcia wykorzystywania biomasy jak i kogeneracji gazowej i węglowej. Ta niejasność jest krótkoterminowa w zakresie zielonych certyfikatów, ale jest długoterminowa dla kogeneracji gazowej i węglowej. To nie jest komfortowa sytuacja - ocenia na łamach wnp.pl prezes Dalkia Polska, dodająć że jego firma nie planuje na razie inwestycji w nowe bloki opalane biomasą.

Obecnie Dalkia posiada w naszym kraju dwa bloki opalane w 100-procentach biomasą w elektrociepłowniach w Łodzi i w Poznaniu. 

 

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj