MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

Dlaczego spółka rozliczająca system OZE będzie w Bytomiu?

Dodano So., 19/09/2015 - 16:02

- Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) na pewno spowoduje obniżenie wydobycia węgla w woj. śląskim. Spadek wydobycia węgla wiąże się z tym, że Śląsk będzie tracił jeden ze swoich filarów gospodarczych. Warto więc zastanowić się, jak choćby w niewielkim stopniu można zrekompensować zmniejszenie potencjału śląskiego górnictwa. Taką formą rekompensaty może być umieszczenie na Śląsku siedziby spółki Skarbu Państwa, dlatego też zaproponowałem Bytom na siedzibę Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO) - mówi wnp.pl senator Andrzej Misiołek.

 

Jak podkreśla , umiejscowienie siedziby znaczącej spółki Skarbu Państwa wiąże się nie tylko z prestiżem, ale przede wszystkim z tym, że podatki generowane przez tę spółkę pozostaną w Bytomiu. Dodatkową korzyścią będzie powstanie miejsc pracy.

- Prawdopodobnie w samym OREO nie będzie pracowało zbyt wielu pracowników. Nawet jeżeliby to było tylko kilkadziesiąt osób, to z pewnością dodatkowe miejsca pracy powstaną w otoczeniu - dodaje Andrzej Misiołek.

Zgodnie z ustawą o OZE, OREO musi rozpocząć funkcjonowanie pomiędzy 1 a 31 października br.

Po podjęciu decyzji o umiejscowieniu siedziby OREO w Bytomiu pojawiły się opinie, że to jest zła lokalizacja - ponieważ jest daleko od Warszawy, gdzie znajdują się najważniejsze urzędy centralne.

- Nie zgadzam się z tymi opiniami. Powinniśmy dążyć do decentralizacji państwa. Państwo swoje agendy powinno równomiernie rozmieszczać w różnych miejscach kraju. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych, gdzie większość rzeczy załatwiamy elektronicznie przez internet, takie odległości nie są problemem. Na pewno czasami interesanci będą musieli się osobiście pojawić w siedzibie OREO, ale to też nie będzie dużym kłopotem - przekonuje Andrzej Misiołek.

Przypomina, że Polska Agencja Kosmiczna ma swoją siedzibę w Gdańsku.

- To dobry początek do tego, aby duże państwowe podmioty rozmieszczać równomiernie w kraju. To będzie bardziej równomiernie generowało podatki a zyski firm będą pozostały poza Warszawą - ocenia Andrzej Misiołek.

Nie ma jeszcze konkretnego miejsca, gdzie swoją siedzibę znajdzie OREO. Andrzej Misiołek zapewnia, że w Bytomiu jest wiele odpowiednich miejsc, gdzie taka spółka może znaleźć swoją siedzibę.

Nie ma jeszcze wybranych władz OREO. Zgodnie z ustawą o OZE przedstawiciele ministerstwa gospodarki, skarbu państwa, środowiska, rolnictwa oraz URE powołują Radę Nadzorczą OREO, która wyłoni zarząd. Rada Nadzorcza nie została jeszcze powołana.

Spółka Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO) to kluczowe ogniwo rozliczeń aukcyjnego systemu wsparcia OZE. Ma ona zarządzać środkami (opłata OZE) zbieranymi przez operatora systemu przesyłowego i operatorów systemów dystrybucyjnych od odbiorców końcowych energii. Pieniądze te mają służyć pokrywaniu kosztów działalności OREO, ale przede wszystkim wyrównaniu wytwórcom OZE ujemnego salda pomiędzy cenami sprzedaży energii uzyskanymi w aukcji i osiągniętymi na rynku.

 

WNP.PL (Dariusz Ciepiela)

 

http://energetyka.wnp.pl/dlaczego-spolka-rozliczajaca-system-oze-bedzie-w-bytomiu,249887_1_0_0.html

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj