MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Dr Ząber szykuje polskie mikro- i małe wiatraki dla prosumenta

Dodano Pt., 07/06/2013 - 13:38

Obecnie pracujemy nad przygotowaniem EW o mocy 100 kW, która spełniałaby wymóg małego OZE, a ze względu na swoje wymiary nie musiałaby być poddawana ocenie oddziaływania na środowisko - powiedział Marek Surowiak, wiceprezes spółki Dr Ząber, w rozmowie po spotkaniu pt. Energetyka prosumencka - korzyści dla obywatela, zorganizowanym przez Procesy Inwestycyjne.
Według niego prace nad nowym modelem z produktywnością ok. 20 proc. mocy zainstalowanej potrwają pół roku.
Surowiak podkreślił, że planowana średnica wirnika nowej maszyny to 28 m. - Na razie trudno powiedzieć, jaki byłby jej koszt, bo nie mamy gotowej dokumentacji - powiedział. Z jego słów wynika, że 1 kW mógłby orientacyjnie kosztować 6-7 tys. za kW.
Dla porównania, w elektrowni o mocy 70 kW, 1 kW to koszt ok. 10 tys. zł, w EW o mocy 30 kW - koszt to 12-13 tys. zł za 1 kW, natomiast w 5-kilowatowej EW, 1 kW to prawie 20 tys. zł.
Wiceprezes zastrzegł, że koszty są umowne i w każdym przypadku zależą od wielu parametrów, m.in. od tego, jak wysoka będzie wieża, średnica wirnika oraz czy EW będzie podpięta do sieci i jak długa będzie gwarancja i serwis.
Na razie spółka sprzedawała w większości maszyny 5-kilowatowe, a ostatnio 12-kilowatową. - Obecnie kończymy montować taką EW w Żninie. Wysokość jej wieży to 15 m, średnica to 11 m, a produktywność to także 20 proc. - powiedział Surowiak.
Dr Ząber, czekając na start polskiego rynku prosumenckiego, rozmawia o sprzedaży swoich małych EW do Niemiec i Włoch. - Są bardzo zainteresowani, gdyż nie mają produktu, a mają już rynek. Obecnie rozmawiamy o możliwości sprzedaży do Włoch specjalnie przygotowanych maszyn o mocy 60 kW - podsumował.

żródło: reo.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj