MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

EBOiR chce finansować rozwój polskiego rynku mikroinstalacji OZE

Dodano Wt., 02/04/2013 - 10:14 EBOiR chce finansować rozwój polskiego rynku mikroinstalacji OZE

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapowiada uruchomienie funduszy na wsparcie inwestycji w polskim sektorze mikroinstalacji OZE.

Jak poinformował "Puls Biznesu" powołując się na Lucynę Stańczak z polskiego oddziału EBOiR, bank zamierza zwiększyć zaangażowanie w finansowanie inwestycji w małe źródła OZE. Chce w tym zakresie współpracować z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i zamierza na ten cel przeznaczyć 200 mln euro. W ubiegłym tygodniu prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha poinformowała o przygotowaniach do uruchomienia przez Fundusz programu niskooprocentowanych pożyczek na mikroinstalacje OZE, który ma być adresowany do gospodarstw domowych.

W zakresie wsparcia inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystania OZE w mniejszej skali EBOiR jest aktywny w naszym kraju od ubiegłego roku, w którym uruchomił program PolSEFF mający na celu finansowanie inwestycji energooszczędnych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Budżet programu PolSEFF to 150 mln euro. W jego ramach, oprócz preferencyjnej pożyczki, beneficjenci mogą liczyć na pokrycie przez Bank 10% kosztów inwestycji.

Kredyt w ramach programu PolSEFF można otrzymać zwłaszcza na przedsięwzięcia, których celem będzie: obniżenie konsumpcji energii o minimum 20% w ramach tzw. "simple and flexible investments", wzrost wydajności energetycznej o przynajmniej 30% w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych (Building performance investments), inwestycje w energię odnawialną (Renewable energy investments) lub inwestycje w materiały i wyposażenie znajdujące się na specjalnie przygotowanej do tego celu liście (Eligible technology investments).

Jak informuje "PB", EBOiR chce jednocześnie kontynuować swoje zaangażowanie w realizowane w naszym kraju większe projekty OZE, a także w energetykę konwencjonalną.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj