MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

EDF EN uruchomił FW Linowo o mocy 48 MW, szykuje kolejne

Dodano Pon., 16/09/2013 - 10:57

EDF EN Polska z dumą wykonuje pierwszy krok w Polsce, uruchamiając swoją pierwszą farmę przy wsparciu społeczności i władz samorządowych Linowa - powiedziała cytowana w komunikacie Alicja Chilińska, dyrektor zarządzający EDF EN Polska.

Farma Linowo, zlokalizowana na granicy gmin Świecie nad Osą i Gruta, obejmuje 24 turbiny o mocy 2 MW każda, dostarczone przez firmę Vestas. Moc zainstalowana tej farmy wiatrowej pozwala na wyprodukowanie zielonej energii odpowiadającej rocznemu zużyciu energii elektrycznej około 40 000 gospodarstw domowych. Pozwoli ona na obniżenie emisji CO2 o ok. 80 000 ton rocznie.

Projekt został zrealizowany przez GB Linowo 201 Sp. z o.o., spółkę należącą do EDF Energies Nouvelles od 2012 r.

Obecnie EDF EN Polska analizuje kolejne polskie projekty wiatrowe, głównie w województwie lubuskim i na Pomorzu.

EDF Energies Nouvelles, która działa w Europie i Ameryce Północnej jest spółką zależną Grupy EDF i jej ramieniem w sektorze energii odnawialnej. W OZE posiada portfolio o zainstalowanej mocy brutto rzędu 6358 MW. Koncentruje się na rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej.

Niedawno wkroczyła na nowe obiecujące rynki: do Izraela, Maroka, Afryki Południowej.

Grupa EDF jest największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce, gdzie funkcjonuje od 15 lat. EDF posiada tu 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej oraz 15 proc. w rynku ciepła sieciowego. Zatrudnia 3400 pracowników.

EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę oraz Toruń. EDF posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. W 2012 roku EDF był liderem w dziedzinie energetycznego wykorzystania biomasy.

Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 milionów ton węgla rocznie, co czyni go drugim największym nabywcą tego surowca w kraju.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj