MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda

Efekty szczytu klimatycznego w Warszawie. Delegaci chwalą, ekolodzy krytykują

Dodano Pon., 25/11/2013 - 09:17

Wśród osiągnięć zakończonego właśnie szczytu klimatycznego w Warszawie jest m.in. stworzenie zasad finansowania przez kraje rozwinięte inwestycji proklimatycznych w ramach tzw. Zielonego Funduszu Klimatycznego czy pomocy krajom, które są narażone na gwałtowne zjawiska pogodowe wynikające ze zmian klimatu. 

Podczas zakończonego właśnie warszawskiego szczytu klimatycznego COP19 postanowiono, że w ramach tzw. Zielonego Funduszu Klimatycznego, z którego będą finansowane inwestycje proklimatyczne w krajach rozwijających się, kraje rozwinięte będą przeznaczać na ten cel dziesiątki mld dol. rocznie. Pierwsze składki do budżetu zielonego funduszu bogate kraje mają wpłacić już w przyszłym roku, a finansowanie publiczne dla inwestycji ograniczających emisję szkodliwych gazów ma być podstawą i gwarancją dla finansowania przez sektor prywatny.
 
Podczas COP19 opracowano także zasady tzw. mechanizmu „loss and damage”, w ramach którego
 będzie udzielana pomoc biednym krajom dotkniętym przez ekstremalne zjawiska pogodowe wynikające ze zmian klimatycznych.
 
Zadowolenie z efektów szczytu wyraził Marcin Korolec, minister środowiska i przewodniczący szczytu klimatycznego COP19. - Ustanowiliśmy ścieżkę do porozumienia klimatycznego w Paryżu. Stworzyliśmy finansową konstytucję polityki klimatycznej i wreszcie ustanowiliśmy rozwiązania instytucjonalne dla mechanizmu "loss and damage" - Polska Agencja Prasowa cytuje Marcina Korolca.
 
Pozytywnie o decyzjach podjętych podczas szczytu COP19 wypowiada się także Christiana Figueres, Sekretarz Generalna Konwencji Klimatycznej ONZ (UNFCCC), która oceniła, że efekty COP19 „przekroczyły oczekiwania”. - Zrobiliśmy dużo dla sukcesu następnego COP w Limie, uzyskania globalnego porozumienia klimatycznego za dwa lata w Paryżu i ograniczenia wzrostu średniej temperatury w tym stuleciu o 2 stopnie – „RZ” cytuje Christianę Figueres.
 
Zdaniem organizacji ekologicznych, warszawski szczyt klimatyczny nie przyniósł jednak potrzebnych rozwiązań. - Międzynarodowa społeczność znów traci kolejny rok na kontynuację rozmów, co odbywa się kosztem ofiar zmian klimatu, nie tylko na Filipinach, ale również w Polsce, gdzie coraz częściej będziemy zmagać się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi tj. powodziami, czy też suszami – „Rzeczpospolita” cytuje Dorotę Zawadzką-Stępniak z WWF Polska, która podkreśliła, że po raz kolejny zabrakło decyzji dotyczących ustanowienia krótko- i długoterminowych decyzji w zakresie celu redukcji emisji CO2.
 
Z kolei szef Greenpeace Martin Kaiser uznał prace prowadzone przez delegatów COP19 jako „pozorowanie działań” i ocenił, że w sprawie walki ze zmianami klimatu w Warszawie podjęto tylko „bardzo nieznaczące kroki

źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj