MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce

Energia z biomasy, wiatru czy słońca, która jest najtańsza?

Dodano Pon., 09/12/2013 - 10:50

Które źródło energii odnawilnej jest najtańsze w Polsce? - to pytanie nurtuje zarówno inwestorów jak i konsumentów. Im tańsze źródło energii tym teoretycznie inwestor może wiecej zarobić, a konsument mniej zapłacić za energie elektryczna. O analizę kosztów poszczególnych technologii pokusił się Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), wyniki mogą zaskoczyć.


Z raportu IEO wynika, że 1 MWh z OZE kosztuje od 200 do nawet 1500 zł. Najtańszymi źródłami okazały się: współspalanie (300 zł/MWh) oraz spalanie gazu wysypiskowego (200 zł/MWh).

W przypadku obecnie najbardziej popularnych technologii koszty nie są bardzo wysokie, jednak nie można zaliczyć ich do najtańszych. Energia wiatrowa kosztuje od 330 do 510 zł/MWh. Podobne ceny kształtuje spalanie samej biomasy. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego prezesa IEO obecnie te technologie wymagają wsparcia, bez którego nie miałyby prawa funkcjonować . Jednak już po 2020 roku możemy oczekiwać, że będą one konkurencyjnego do metod konwencjonalnych.

Największym zaskoczeniem okazała się fotowoltaika. 1 MWh energii elektrycznej ze słońca kosztuje 490-510 zł/MWh. Wydaje się, że jest to stanowczo za dużo w stosunku do oczekiwań. Ciągły postęp technologiczny powoduje, że pozyskiwanie tej energii staje się coraz tańsze. Wysokiej ceny za 1 MWh wymaga energetyka wodna (500-600 zł/MWh) oraz energia z biogazowni rolniczych 570-680 zł/MWh. Dodatkowo sama budowa instalacji biogazowych jest wyjątkowo kosztowna - średnio 15-18 milionów zł za 1 MW zainstalowanej mocy. 

Wszelkie granice opłacalności przekracza energetyka geotermalna. Wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej wiązałoby się z kosztami rzędu 1530 zł/MWh. Nic więc dziwnego, że obecnie w Polsce wykorzystuje się ją tylko do produkcji ciepła.

Pewne jest, że na świecie każdego dnia potrzeba coraz więcej energii. Fakt ten zmusza do wykorzystania OZE - co stało się priorytetem w Europie. Świadczy o tym m.in. obowiązek uzyskania odpowiedniego udziału energii odnawialnej w 2020 roku. Osiągnięcie 19% udziału OZE w Polsce będzie możliwe tylko i wyłącznie przy odpowiednim wsparciu ze strony Państwa.

 źródło: http://odnawialnezrodlaenergii.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj