MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

GDF Suez gasi światło w Europie

Dodano So., 15/03/2014 - 12:55 GDF Suez gasi światło w Europie

Ogłaszając 27‭ ‬lutego‭ raport roczny za‭ ‬2013‭ ‬r.‭ ‬prezes GDF Suez Gerard Mestrallet‭ ‬mówił‭ ‬o‭ ‬ „Grand Coup‭”‬ czyli o Big Bangu.‭ ‬I rzeczywiście,‭ ‬strategia firmy jest zaskoczeniem.‭ ‬Nie chodzi‭ ‬o wyniki spółki,‭ ‬która ogłosiła‭ ‬9,3‭ ‬mld euro straty za‭ 2013 r. ale o to skąd się ta strata wzięła.
‭GDF Suez, jedna z największych firm energetycznych na świecie, zdecydowała się zrobić odpis księgowy na ogromną część swoich europejskich aktywów - elektrowni konwencjonalnych i magazynów gazu. Inaczej mówiąc uznała, że wielka część aktywów we Francji, Belgii, Niemczech, Luksemburgu, Holandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii nie jest warta złamanego eurocenta.
‭Utraty wartości uniknęła - przynajmniej na razie - należąca do GDF Suez elektrownia w Połańcu. Firma nie wyklucza jednak kolejnych odpisów w przyszłości.
- ‬ Zdecydowaliśmy się Europę‭ ‬niejako‭ „‬spisać na straty‭”‬,‭ ‬odpisaliśmy‭ ‬na koniec‭ ‬2013‭ ‬roku‭ ‬aktywa warte‭ ‬15‭ ‬mld euro - wyjaśnia Grzegorz Górski, szef GDF Suez Polska i wiceprezes GDF Suez Energy Europe. - Odpisaliśmy‭ m.in ‬2/3‭ ‬wartości ‭ dwóch ‬nowoczesnych elektrowni węglowych w Wilhelmshaven i Rotterdamie (na zdjęciu).‭ Są w fazie ‬rozruchu‭ ‬czyli zostały spisane na straty jeszcze przed ich oddaniem do eksploatacji‭!
‭Obie siłownie kosztowały 2,8 mld euro, w sumie mają 1600 MW mocy. Moc nowych bloków elektrowni w Opolu, których budowa właśnie się zaczęła będzie tylko o 200 MW większa.
‬–‭ Górski tłumaczy sytuację obrazowo. ‬– ‬Nie pozwolimy żeby elektrownie‭ „paliły‭”‬ pieniądze‭. Jeśli nie będą miały dodatnich przepływów finansowych,‭ ‬to będą zamykane.‭ ‬W Europie zamknęliśmy już‭ ‬12 GW takich mocy – wylicza. Dla porównania to tyle, ile wynosi moc wszystkich elektrowni największej polskiej grupy energetycznej – PGE.
‭Dlaczego w pełni sprawne siłownie, często oparte na najnowocześniejszych technologiach, są nic nie warte? Okazało się, że pożenienie ich z ekspansją odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w Niemczech, jest niemożliwe.
‭„Zielona" energia korzysta z wielu przywilejów – m.in pierwszeństwa dostępu do sieci, a przede wszystkim potężnych subsydiów, które w samych Niemczech sięgnęły w zeszłym roku 22 mld euro. Elektrownie konwencjonalne zarabiają, gdy pracują określoną ilość godzin w roku – jeśli stoją bezczynnie, to tracą pieniądze.

Źródło: wysokienapiecie.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj