MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda

Jak daleko nam do sukcesu Niemiec w dziedzinie OZE?

Dodano Wt., 24/02/2015 - 14:06 Jak daleko nam do sukcesu Niemiec w dziedzinie OZE?

Przypomnijmy, ze Niemcy mają ambitny cel osiągnięcia pułapu 80% do 2050 roku. Czy będą miały problem z jego osiągnięciem? Raczej nie. Przypomnijmy sobie takie rekordy jak te z pojedynczych dni maja – pokrycie zapotrzebowania na poziomie 74% z odnawialnych źródeł oraz czerwca – 50,9% z samej fotowoltaiki. Udział Niemiec na rynku energetyki słonecznej jest nadal najwyższy – 32% rynku przekładające się na 32 GW inwestycji w instalacje PV.

Jak zaznacza Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej) na łamach Rzeczpospolitej, do takiego sukcesu przyczyniło się nie tylko ustanowienie systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, ale również polityka informacyjna rządu. Polega ona na udostępnieniu obywatelowi pełnego obrazu o efektywności instrumentów wsparcia oraz kosztach inwestycji, ukazującego również skutki rozwoju zielonych źródeł dla niemieckiej gospodarki. Dane resortu środowiska oraz gospodarki i technologii u sąsiadów pokazują jednoznacznie, że więcej miejsc pracy istnieje obecnie w sektorze energetyki zielonej, a nie konwencjonalnej.

Prezes IEO wymienia jednak również szereg błędów, które zostały popełnione na niemieckim rynku i których zdecydowanie nie powinnyśmy powielać, jak np. powolna adaptacja stawek taryf gwarantowanych do sytuacji rynkowej czy brak szybkiej modernizacji i rozbudowy sieci przesyłowych dla powstających zielonych źródeł.

Na wdrażanie przepisów o odnawialnych źródłach energii w Polsce czekaliśmy długo. Najnowsze deklaracje polityków wskazują na możliwość wejścia w życie przepisów Ustawy o OZE na przełomie lutego i marca 2015 roku. Przypomnijmy, że w tym miesiącu rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE podał propozycję wysokości kary dla Polski o wartości 61 tys. euro dziennie za opóźnienie we wdrożeniu unijnej dyrektywy dotyczącej promowania OZE. Wyrok poznamy na początku przyszłego roku.

 

źródło : Rzeczpospolita

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj