MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Kanada bliżej ceł na chińskie panele fotowoltaiczne

Dodano Czw., 12/02/2015 - 13:25 Kanada bliżej ceł na chińskie panele fotowoltaiczne

 

W grudniu kanadyjska rządowa agencja celna Canada Border Services Agency(CBSA) poinformowała o uruchomieniu śledztwa, w którym chce sprawdzić, czy producenci chińskich paneli fotowoltaicznych trafiających na rynek kanadyjski korzystali z pomocy niezgodnej z zasadami wolnego handlu. 

Powodem uruchomienia antydumpingowego śledztwa jest skarga złożona przez cztery kanadyjskie firmy z prowincji Ontario - Eclipsall Energy Corporation, Heliene, Silfab Ontario i Solgate. 

Chińczycy zbagatelizowali możliwość wprowadzenia ceł na chińskie panele PV przez kanadyjski rząd.

- Nie traktujemy tego jako poważnego zagrożenia. Obecnie główne rynki to Japonia, Chiny i USA. Kanadyjski rynek jest mały. Przechodziliśmy to już z Unią Europejską i USA. W zasadzie jest to podkreśleniem statusu i konkurencyjności chińskich produktów solarnych na rynku globalnym- PV Magazine cytował Meng Xian z chińskiego stowarzyszenia branży OZE. 

W 2009 r. prowincja Ontario wprowadziła system gwarantowanych na 20 lat, stałych taryf za produkcję i sprzedaż energii z instalacji fotowoltaicznych (system feed-in tariffs), w którym przyjęto zasadę, że do wsparcia kwalifikują się operatorzy wyłącznie systemów PV złożonych przynajmniej w 60-procentach z komponentów wyprodukowanych na miejscu. 

Ta regulacja przyciągnęła do Ontario producentów inwerterów i paneli fotowoltaicznych, jednak spotkała się z negatywną reakcją Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization - WTO), która w dochodzeniu prowadzonym od 2010 r. zdecydowała, że Ontario powinno usunąć ze swojego systemu wsparcia dla OZE zasadę tzw. local content requirements (LCR)

gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj