MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa

List otwarty do Pani Premier i Pani Marszałek Sejmu

Dodano Pt., 10/07/2015 - 14:14 List otwarty do Pani Premier i Pani Marszałek Sejmu

W liście do premier i marszałek Sejmu przewodnicząca Stowarzyszenia Zofia Ossowska zwraca uwagę, że mali producenci biogazu, realizujący swoje inwestycje „w zaufaniu do państwa i prowadzonej przez rząd polityki”, „wybudowali biogazownie rolnicze, angażując w to zarówno środki publiczne jak i środki bankowe czy własne producentów, którzy zdecydowali się nie konsumować posiadanego kapitału, ale zainwestować go z korzyścią nie tylko dla siebie, ale również społeczeństwa, w tym przede wszystkim lokalnego”.

SPBR ocenia, że za złą sytuację branży biogazowej, która wynika z rekordowo niskiej ceny zielonych certyfikatów wynoszącej już tyko ok. 100 zł/MWh, odpowiada rząd.

Przewodnicząca SPBR pisze, że jedynym wygranym systemu wsparcia dla OZE w Polsce jest technologia współspalania, a większość środków z dopłat do zielonej energii trafiła do koncernów energetycznych. – Wsparcie dostają ci przedsiębiorcy, którzy nie zainwestowali w nowe moce, nowoczesne instalacje itp., a jedynie dołożyli biomasę do węgla – czytamy w liście do premier Kopacz i marszałek Kidawy-Błońskiej.

Organizacja reprezentująca branżę producentów energii z biogazu ocenia ponadto, że skoro celem rządu jest ograniczenie wzrostu cen energii, to obecne niskie ceny zielonych certyfikatów powinny przekładać się na spadek cen energii, a tak się nie dzieje.

Zresztą niskie ceny certyfikatów (…) są zastrzeżone tylko dla małych podmiotów, takich jak my. Natomiast dla wielkich koncernów, monopolistów, funkcjonują ceny oscylujące w granicach opłaty zastępczej, czyli ok. 300,00 zł/MWh. Gdyby taka cena miała zastosowanie dla naszych firm, żaden z członków Stowarzyszenia nie określałby się obecnie mianem bankruta. Tymczasem doszło do stworzenia dwóch rynków – jednego dla małych, a drugiego dla dużych przedsiębiorstw, co całkowicie kłóci się z zasadami przyznawania pomocy publicznej – pisze Zofia Ossowska.

Pełna treść listu przewodniczącej SPBR nt. sytuacji biogazowni rolniczych, który trafił do premier i marszałek Sejmu, jest dostępna pod tym linkiem: http://gramwzielone.pl/uploads/files/pismo%20do%20p_%20Premier.pdf

 

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj