MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Litwa zrealizowała cel 500 MW z wiatru 4 lata przed czasem. W planach morskie wiatraki

Dodano Pt., 23/12/2016 - 13:18

W samym 2016 roku na Litwie zostały przyłączone do sieci elektrownie wiatrowe o mocy około 200 MW, a energia elektryczna produkowana przez wiatraki stanowiła ponad 36 proc. energii elektrycznej wytworzonej na Litwie.

 

Dla porównania w 2015 r., elektrownie wiatrowe wyprodukowały 17 proc. całej energii elektrycznej wytwarzanej na Litwie, a jeszcze rok wcześniej  13 proc.  

Do 2020 r. Litwa planuje, jak wynika z Przeglądu Energetycznego Litwy, wybudować kolejne lądowe farmy wiatrowe o ogólnej mocy 250 MW. Z kolei po 2020 roku planowany jest rozwój elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

W listopadzie 2016 r. zostały przedstawione rekomendacje dotyczące podstawowych kierunków litewskiej strategii energetycznej. Dokument został opracowany w oparciu o analizę wykonaną przez litewski Instytut Energetyki oraz uwagi zgłoszone podczas dyskusji z m.in. przedstawicielami środowiska akademickiego, biznesu i instytucji państwowych.

W rekomendacjach, jak informuje Przegląd Energetyczny Litwy,  dużo uwagi poświęcono niezawodnej miejscowej produkcji energii elektrycznej – elektrowniom gazowym, jak również rozwojowi OZE. Planuje się, że w 2050 r, energia  wyprodukowana z OZE będzie stanowiła 70 proc. całości produkowanej na Litwie energii.

 

Wnp.pl

 

http://www.wnp.pl/odnawialne_zrodla_energii/litwa-zrealizowala-cel-500-mw-z-wiatru-4-lata-przed-czasem-w-planach-morskie-wiatraki,289517_1_0_0.html

 

 

 

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj