MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: KlastryKlastry

ME chce zidentyfikować bariery w rozwoju klastrów

Dodano Wt., 05/02/2019 - 14:54

Jak podaje Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej, analiza powinna obejmować w szczególności problematykę bezpośredniej sprzedaży energii, tworzenie własnej infrastruktury do przesyłania i magazynowania energii oraz paliw, tematykę wykorzystania biogazu na potrzeby sieci gazowej, możliwość rozszerzenia katalogu prosumentów ponad zakres zawarty w ustawie o OZE, zagospodarowanie odpadów na cele energetyczne, wykorzystanie energii elektrycznej do celów grzewczych, wykorzystanie rozproszonej energetyki, w tym OZE, na potrzeby sieci ciepłowniczych, a także warunki współpracy klastrów energii z operatorami systemu dystrybucyjnego.

Formularze ofertowe można składać, drogą tradycyjną lub poprzez pocztę e-mail, w terminie do 18 stycznia br. Więcej informacji o zamówieniu znajduje się na stronach Ministerstwa Energii pod tym linkiem.

Wcześniej, w połowie ubiegłego roku, Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej w ME wystosował zapytanie ofertowe dotyczące przygotowania analizy możliwości wprowadzenia regulacji w zakresie bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

W ramach zapytania ofertowego departament OZE w resorcie energii wskazał na dwa modele rozliczeń energii odnawialnej w ramach sprzedaży bezpośredniej – PPA oraz peer-to-peer.

Dzięki tej analizie Ministerstwo Energii chciało przekonać się, jakie są możliwości prawne oraz koszty wprowadzenia bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej, poznać modele sprzedaży energii bazujące na koncepcji PPA i peer-to-peer, a także doświadczenia innych państw we wdrażaniu bezpośredniej sprzedaży energii z OZE – w tym przynajmniej Danii, Holandii, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W tamtej analizie miały zostać określone także sposoby kalkulacji kosztów dystrybucji w takim modelu oraz rola OSD w zakresie udostępniania istniejącej infrastruktury energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/trendy/34006/me-chce-zidentyfikowac-bariery-w-rozwoju-klastrow

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj