MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

ME zapowiada kolejne aukcje na 2019 r.

Dodano Czw., 08/11/2018 - 15:01

Na koniec ubiegłego tygodnia Urząd Regulacji Energetyki ogłosił pierwsze aukcje dla odnawialnych źródeł energii, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na ogłoszenie tegorocznych aukcji dla nowych instalacji musimy jeszcze poczekać.

Tymczasem w piśmie adresowanym do Instytutu Energetyki Odnawialnej resort energii poinformowało o chęci zorganizowania dużej aukcji OZE w 2019 roku.

Jak informuje IEO, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że w aukcjach planowanych na przyszły rok przewidziano udział dużych wolumenów w fotowoltaice, co powinno w sposób pozytywny wpłynąć na liczbę nowo powstałych projektów jeszcze w 2020 roku.

Jednocześnie ME zaznaczyło, że jest świadome ograniczeniem dostępności przyłączeń instalacji OZE i nie wykluczyło zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Zapowiedź pana wiceministra Tobiszowskiego powinna mieć pozytywny wpływ na działania deweloperów, w szczególności projektów fotowoltaicznych, bo te działania dają największe szanse na dostarczenie energii liczącej się do realizacji polskiego celu OZE w 2020 roku i dlatego IEO dzieli się tą informacją – czytamy w komentarzu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W zaplanowanych na ten rok aukcjach możliwe jest zrealizowanie kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy rzędu 800-900 MW. Analizy IEO prowadzą natomiast do wniosków, że możliwe byłoby zrealizowanie nawet 2500-3000 MW projektów fotowoltaicznych o wartości ok. 12 mld zł.

W dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji, dedykowanych energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r., wsparciem objęto odpowiednio 84 projekty na łączną moc ok. 70 MW, a także 352 projekty na łączną moc ok. 300 MW – w zdecydowanej większości chodzi o inwestycje fotowoltaiczne.

W pierwszej aukcji wsparciem objęto oferty w przedziale cenowym 254-409 zł/MWh przy średniej cenie 354 zł/MWh, a w drugiej – od 195 zł/MWh do 399 zł/MWh przy średniej cenie 373 zł/MWh.

Pierwsze tegoroczne aukcje Urząd Regulacji Energetyki już ogłosił i odbędą się w drugiej połowie przyszłego miesiąca. Te aukcje dotyczą na razie instalacji istniejących, których właściciele otrzymają możliwość przejścia do nowego systemu z dotychczasowego mechanizmu zielonych certyfikatów.

Więcej o tych aukcjach oraz o pozostałych, planowanych na ten rok, w których będą mogli wystartować inwestorzy dopiero planujący rozpoczęcie produkcji energii odnawialnej, w artykule: URE ogłosił pierwsze tegoroczne aukcje. Na razie dla istniejących instalacji.

gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/trendy/32639/me-zapowiada-kolejne-aukcje-na-2019-r

 

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj