MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Ministerstwo Gospodarki o zasadach wsparcia dla fotowoltaiki w ustawie o OZE

Dodano Pon., 13/05/2013 - 11:57

Najnowsze założenia do projektu ustawy o OZE w zakresie wsparcia dla fotowoltaiki przedstawiła w tym tygodniu podczas VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Małgorzata Turalska z Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki.

Resort gospodarki pracuje obecnie nad wprowadzeniem nowych zasad wsparcia dla energetyki fotowoltaicznej - w stosunku do reguł przyjętych w projekcie ustawy o OZE opublikowanym w październiku 2012 r.

Jak poinformowała Małgorzata Turalska, Ministerstwo Gospodarki chce m.in. zaktualizować poziomy wsparcia dla fotowoltaiki - w stosunku do wartości opublikowanych w październiku - na podstawie analizy kosztowej dla inwestycji w poszczególnych technologiach OZE przygotowanej dla MG przez wybraną firmę konsultingową.

Przedstawicielka resortu gospodarki wyjaśniła, że poziomy wsparcia dla fotowoltaiki przyznane w projekcie ustawy o OZE z października 2012 r. zostały ustalone na podstawie danych o kosztach PV zebranych na początku ubiegłego roku i dlatego potrzebna jest ich aktaulizacja. Przedstawicielka resortu gospodarki odniosła się także do zaproponowanych przez MG kilka tygodniu temu ograniczeń we wsparciu dla fotowoltaiki, w tym do ograniczenia możliwości otrzymania wsparcia dla operatorów farm fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 2 MW, a także do wprowadzenia zasady, zgodnie z którą farmy fotowoltaiczne objęte wspraciem będą mogły powstawać w odległości przynajmniej 1 km od wybudowanej wcześniej tego typu instalacji. Wcześniejsza propozycja przedstawiona przez dyrektora departamentu OZE w MG Janusza Pilitowskiego zakładała ograniczenie wynoszące 2 km. Jak podkreśliła Małgorzata Turalska, propozycja wprowadzenia ograniczenia odległościowego nie jest jednak jeszcze ostateczna i jest przedmiotem dyskusji w resorcie gospodarki, a także dodała, że ograniczenie to nie będzie dotyczyć instalacji fotowoltaicznych umieszczonych na dachach.

Małgorzata Turalska poinformowała ponadto, że Ministerstwo Gospodarki podtrzymuje propozycję ograniczenia wsparcia dla fotowoltaiki po przekroczeniu określonych łącznych mocy PV. Zgodnie z aktualnymi założeniami, MG chce ograniczyć poziom dopłat dla fotowoltaiki o 25%, gdy całkowity potencjał PV przekroczy 500 MW i o 50% w przypadku przekroczenia poziomu 800 MW. Jak dodała przedstawicielka MG, ograniczenie wsparcia w tym wypadku miałoby nie dotyczyć mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj