MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

MŚ: 25 mld zł w NFOŚiGW na działania w latach 2016-23 dot. jakości powietrza

Dodano Śr., 14/03/2018 - 11:17

Wiceminister uczestniczył tam w obradach wyjazdowej sesji sejmowej komisji zdrowia poświęconej problemom zanieczyszczenia powietrza. 

"Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzoruje minister środowiska, ma do wydania na poprawę jakości powietrza 25 mld zł, z czego środki własne NFOŚiGW to 18 mld zł" - powiedział w Sosnowcu Mazurek, uściślając że chodzi też m.in. o środki unijne dostępne w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

"Będziemy promować głęboką termomodernizację budynków, ponieważ to jest energia, którą możemy najszybciej wykorzystać. Będziemy promować elektromobilność, będziemy poprawiać stan jakości powietrza w miastach poprzez zmiany w systemie transportu zbiorowego" - sygnalizował w poniedziałek wiceminister środowiska.

Mówiąc o rządowych działaniach antysmogowych Mazurek wskazał m.in. na odzwierciedlenie większości kierunków określonych w Krajowym Programie Ochrony Powietrza w przyjętych 25 kwietnia 2017 r. przez Radę Ministrów rekomendacjach, przygotowanych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - tzw. programie "Czyste powietrze".

"Planuje się, że program będzie realizowany w latach 2018-23" - przypomniał wiceminister.

"Z punktu widzenia pilnej potrzeby stanu powietrza w Polsce, (...) najbardziej uzasadnione wydaje się podłączanie indywidualnych odbiorców, obecnie wykorzystujących do celów grzewczych, do sieci ciepłowniczych oraz stworzenie takich mechanizmów techniczno-prawno-finansowych, które pozwolą na rozwój i modernizację sieci ciepłowniczych" - mówił Mazurek.

"Dodatkowo zagadnienie dotyczące planowania i rozbudowy sieci gazowniczej (...) będzie przedmiotem sejmowej komisji środowiska (...) jeszcze w połowie tego roku" - dodał. 

Pytany przez przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bartosza Arłukowicza (PO) o wybór kryteriów doboru samorządów mogących uczestniczyć w rządowym programie termomodernizacji budynków Stop Smog (23 miasta poniżej 100 tys. mieszkańców szczególnie dotkniętych problemem) Mazurek przypomniał, że w pierwszym etapie chodzi o działanie pilotażowe, które siłą rzeczy nie może objąć wszystkich miast czy gmin.

"Mowa o programie pilotażowym - każdy pilotaż jest ograniczony do pewnej liczby miast. Nie jest tak, że jakiekolwiek miasto w Polsce miałoby być wykluczone z całego projektu poprawy jakości powietrza w Polsce, z tego względu, że środki NFOŚiGW na poprawę jakości powietrza (...) będą rozpatrywane na podstawie kolejności zgłoszenia, na podstawie kryteriów (...) efektywności ekologicznej i efektywności działań finansowych" - wyjaśnił.

"Na pewno działania, które będą wynikały z pilotażu (...) to będą dodatkowe doświadczenia, ale na pewno w szerokim programie związanym z poprawą jakości powietrza, gdzie mówimy o takich działaniach, jak wymiana kotłów, ale też jak poprawa jakości ruchu miejskiego, czyli wymiana autobusów (...), nie ma mowy o wykluczeniu jakichkolwiek miast" - wskazał wiceminister.

"Musimy chronić powietrze w całej Polsce" - zaakcentował.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, na zaproszenie którego odbyła się poniedziałkowa wyjazdowa sesja sejmowej komisji, w swoim wystąpieniu sugerował m.in. wprowadzenie prawnego nakazu podłączania budynków położonych w sąsiedztwie sieci ciepłowniczych, zwiększenie uprawnień straży gminnych w zakresie działań związanych z ochroną powietrza, a także o obniżenie cen gazu i prądu na cele grzewcze.

Z kolei inny występujący samorządowiec, burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, apelował o systemowe finansowe wsparcie antysmogowych działań samorządów, a także - wspierając postulat dotyczący obniżenia cen gazu na cele grzewcze - wezwał do "jak najszybszego przestawienia gospodarki na tory bezwęglowe", a przede wszystkim zaniechania spalania węgla w indywidualnych instalacjach.

"Mamy jasno zdiagnozowane problemy, które występują w tym zakresie, czyli konieczność likwidacji niskiej emisji, ale też likwidacja ubóstwa energetycznego" - podkreślił wiceminister Mazurek akcentując, że kwestia taryf leży bardziej po stronie spółek energetycznych. "Będą specjalne taryfy, żeby walczyć z ubóstwem energetycznym" - zasygnalizował.

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Zbigniew J. Król mówił w poniedziałek, że w rządowym systemie walki ze smogiem resort ten ma rolę przede wszystkim edukacyjno-informacyjną, na którą w najbliższych dwóch latach przeznaczono 3 mln zł. Kilkoro posłów, wśród nich Andrzej Sośnierz (PiS), wnioskowało na komisji do ministra zdrowia o pogłębioną analizę skutków zdrowotnych smogu.

 

http://www.cire.pl/item,160270,1,0,0,0,0,0,ms-25-mld-zl-w-nfosigw-na-dzialania-w-latach-2016-23-dot-jakosci-powietrza.html

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj