MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Na Bałtyku powstanie pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Dodano Śr., 22/04/2015 - 16:04 Na Bałtyku powstanie pierwsza pływająca elektrownia wiatrowa

Firma z Drezna otrzymała od władz landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego pozwolenie na instalację pierwszej pływającej morskiej turbiny wiatrowej. Gicon liczy, że dzięki temu na początku przyszłego roku rozpocznie testy pływającej elektrowni wiatrowej. Instalacja powstanie w odległości 21 kilometrów od wybrzeży nadmorskiej gminy Zingst.

W projekcie zostanie wykorzystana turbina wiatrowa o mocy 2,3 MW, która powstaje w stoczni ESG Edelstahl und Umwelttechnik w Stralsund. 

Autorzy konceptu pływającej turbiny wiatrowej zapewniają, że tego rodzaju urządzenia będzie można wykorzystywać na wodach, których głębokości uniemożliwiają instalację tradycyjnych morskich turbin wiatrowych.

Projekt ma na razie testowy charakter. Dopiero pomyślne testy umożliwią komercjalizację tej technologii. Gicon otrzymał jednak od niemieckich władz federalnych prawo do sprzedaży energii produkowanej przez testową turbinę, dzięki wykorzystaniu infrastruktury morskiej farmy wiatrowej Baltic-1.

Gicon ma ponadto plany przetestowania swojego rozwiązania także na wodach Morza Północnego, gdzie chce sprawdzić większe turbiny o mocy 5-6 MW.

gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj