MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Na Warmii i Mazurach powstanie kolejna biogazownia rolnicza

Dodano Czw., 21/11/2013 - 09:36

W znajdującym się w gminie Małdyty Jarnołtowie powstanie biogazownia rolnicza o mocy 250 kW. Będzie to kolejny tego rodzaju obiekt na Warmii i Mazurach.

Inwestor szacuje, że ilość energii wytworzonej w wyniku realizacji projektu biogazowni w Jarnołtowie wyniesie 4080,00 MWh/rok.

- Ze względu na optymalizację kosztów inwestycji, instalacje wytwarzania biogazu zaprojektowano jako jednozakresową, w której wszystkie fazy powstawania biogazu przebiegają wspólnie w jednym zbiorniku. Projekt jest w stanie odpowiedzieć na zmieniające się trendy i prognozy technologiczne w zakresie produkcji biogazu poprzez modułową budowę, która umożliwia wprowadzanie nowych rozwiązań zwiększających sprawność procesu, na przykład przez rozdzielenie faz procesu fermentacji - informuje WFOŚiGW w Olsztynie. 

Projekt „Budowa biogazowni rolniczej o mocy 0,250 MW w Jarnołtowie, gmina Małdyty" otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007‑2013, Oś Priorytetowa 6 – Środowisko Przyrodnicze, Działanie 6.2 Ochrona Środowiska przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami, Poddziałanie 6.2.1 Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Całkowity kosz inwestycji to ponad 6,5 min zł, z czego ponad 2,2 mln. zł będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Przetarg na budowę biogazowni w Jarnołtowie wygrała firma agriKomp Polska, dla której będzie to kolejna tego rodzaju realizacja. Wcześniej firma zrealizowała podobne projekty biogazowni w Szklarce Myślniewskiej o mocy 660 kW, biogazowni w Tragaminie o mocy 800 kW oraz biogazowni w Działyniu o mocy 999 kW.

- Obecnie widzimy dynamikę wzrostu decyzyjności inwestorów na budowę biogazowni, gdyż większość projektów ma ostatnią szansę wykorzystać środki z funduszy europejskich. W przyszłym roku planujemy rozpocząć realizację kolejnych 5 projektów dla których mamy podpisane umowy. Nasza firma opracowała ponad 43 projekty budowalne dla biogazowni w całej Polsce, jednak ze względu na niepewną sytuację prawną tylko inwestorzy, którzy uzyskali dofinansowanie decydują się na budowę. Inaczej wygląda sprawa w Czechach i w Niemczech, gdzie ze względu na stabilne przepisy będziemy oddawać prawie 100 nowych instalacji. Na tamtym rynku mamy wybudowanych łącznie prawie 1000 instalacji biogazowych - informuje Przemysław Krawaczyk z agriKomp Polska. 

Jak informuje WFOŚiGW w Olsztynie, który pełni rolę Instytucji Pośredniczącej w finansowaniu ekologicznych projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 dla woj. warmińsko-mazurskiego, dotychczasowe koszty budowy dziesięciu i modernizacji jednej biogazowni na Warmii i Mazurach oszacowano na blisko 102,5 mln zł, z czego 32,2 mln zł pochodziło ze środków RPO WiM.

Instalacje biogazowe dofinansowane z RPO dla Warmii i Mazur będą działać także w Perkunowie (gm. Giżycko), Głąbowie (gm. Ryn), Sławkowie (gm. Kętrzyn), Brzeźnicy (gm. Srokowo), Boleszynie (gm. Grodziczno, kontynuacja w funkcjonującej biogazowni), Upałtach Małych (gm. Giżycko), Bykowie (gm. Korsze), Rozogach (gm. Sorkwity), Rogalach (gm. Dźwierzuty), oraz w Świętajnie (gm. Świętajno).

źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj