MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa

Odpadki przekształcone w energię obniżają koszty supermarketów

Dodano Śr., 21/11/2012 - 12:46 Odpadki przekształcone w energię obniżają koszty supermarketów

Największe brytyjskie sieci supermarketów, między innymi Wal-Mart Stores, przekazują elektrowniom głowy ryb, tłuszcz ze smażenia kurczaków i inne odpady żywnościowe, żeby obniżyć opłaty za usuwanie śmieci.żywnościowe, żeby obniżyć opłaty za usuwanie śmieci

Tesco, największa brytyjska sieć detaliczna, razem z Marks & Spencer Group, Waitrose należące do John Lewis Partnership, William Morrison Supermarkets i J Sainsbury sprawdzają, jak mięso i ryby, olej spożywczy i resztki kanapek mogą obniżyć rachunki za energię i koszty wywożenia śmieci na wysypiska, jeśli przekaże się je elektrowniom.

Firmy na całym świecie zainwestowały w ciągu ostatnich pięciu lat około 18,2 miliardów dolarów w branżę zamiany odpadów na energię, jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance. Waste Management, największy w Ameryce Północnej przewoźnik odpadów kupił udziały w ośmiu firmach opracowujących systemy pozyskiwania energii, paliwa i chemikaliów z odpadków. W Brazylii miasta budują piece do spalania śmieci, gdzie w procesie spalania pozyskuje się energię.

Według prognoz rządowych bioenergia może zaspokoić do 2020 roku co najmniej osiem procent brytyjskiego popytu na energię i jej wartość według dzisiejszych cen ropy może wynieść 13 miliardów dolarów. Supermarkety są motywowane podatkiem od składowania odpadów, które powodują, że zakopywanie śmieci staje się coraz kosztowniejsze. Podatek wprowadzony w kwietniu wynosił 64 funty (98 dolarów) za tonę i ma rosnąć o osiem funtów rocznie.

- Przeznaczenie odpadów do fermentacji beztlenowej zamiast na wysypiska jest dla supermarketów zupełnie oczywistym rozwiązaniem, ponieważ opłaty za wysypiska i koszty energii stają się coraz wyższe – powiedziała Niamh McSherry, analityk do spraw sprzedaży detalicznej żywności w Berenberg Bank.

Dzięki fermentacji beztlenowej powstaje biogaz, który w procesie spalania może zostać wykorzystany do produkcji energii. Obecny koszt pozyskania takiej energii wynosi około 142,80 dolarów za megawatogodzinę, jak wynika z danych Bloomberg New Energy Finance z siedzibą w Londynie. Koszt pozyskania energii ze spalania węgla wynosi 78 dolarów za megawatogodzinę.

Na nowopowstającej branży chcą skorzystać twórcy elektrowni pozyskujących energię z biomasy, między innymi Kedco, Enviroparks, GWE Biogas i Biffa Group, która w ciągu następnych dwóch lat ma przetwarzać odpadki pochodzące z Sainsbury, a także Biogen Ltd., która już przetwarza resztki żywności pochodzące z sieci Waitrose.

W Wielkiej Brytanii projekty przekształcania odpadów w energię są subsydiowane dzięki rządowemu programowi obowiązku zakupu energii odnawialnej (Renewable Obligation), który wymaga, żeby elektrownie pozyskiwały coraz więcej energii z odnawialnych źródeł.

Certyfikaty potwierdzające produkcję energii ze źródeł odnawialnych są przyznawane producentom takiej energii za każdą megawatogodzinę. Elektrownie muszą zatrzymać rosnącą liczbę certyfikatów lub będą musiały zapłacić karę, przy czym różne technologie są nagradzane różną liczbą certyfikatów. Za fermentację beztlenową w chwili obecnej przyznaje się dwa certyfikaty.

Rafinerie i linie lotnicze również wprowadzają projekty związane z pozyskiwaniem energii z odpadów. Neste Oil produkuje olej napędowy dla samochodów osobowych i ciężarówek wykorzystując tłuszcz z wnętrzności azjatyckiego suma. Linie lotnicze, między innymi Air France-KLM Group i niemiecka Lufthansa zaczęły wykorzystywać w samolotach używany olej spożywczy.

Asda należąca do Wal-Mart wysyła resztki, począwszy od kawałków jagnięciny, a na suchym chlebie skończywszy, do zakładów produkujących biomasę. Około 2 500 domów jest zaopatrywanych w energię pochodzącą z niesprzedanego jedzenia i zgniłych warzyw dostarczanych przez Sainsbury’s. Kurczaki Waitrose są podgrzewane w smażalniach ogrzewanych energią słoneczną, a Tesco sprawdza, jak używany tłuszcz z rożnów można zamienić na energię

Waitrose wysyła wszystkie “nieuniknione” resztki jedzenia, pakowane i luzem, surowe i gotowane do zakładów fermentacji beztlenowej, gdzie produkuje się biogaz przekształcany później na energię dla National Grid.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj