MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Ogromny krok w kierunku grafenowych paneli słonecznych

Dodano Pon., 28/10/2013 - 14:01 Ogromny krok w kierunku grafenowych paneli słonecznych

Wynik doświadczenia przeprowadzonego przez naukowców w niemieckim Instytucie Fotowoltaiki Krzemowej HZB zadziwił cały świat - okazało się, że nawet w przypadku pokrycia grafenu warstwą krzemu zachowuje on swój bardzo wysoki wysoki poziom przewodnictwa.

Oprócz wymienionych wyżej właściwości, grafen jest jednocześnie bardzo cienki, nietoksyczny i stosunkowo niedrogi, co pozwala uważać go jako niemalże niezastąpiony materiał przy produkcji tanich, cienkich i przezroczystych powłok pozwalających na produkcję energii prawie w każdym miejscu bez zakłócania estetyki.

Jeden z badaczy, Marc Gluba wyjaśnia, że nawet po nałożeniu kilku warstw folii opartej na krzemie, właściwości grafenu zmieniły się w bardzo niewielkim stopniu. Następnie umieszczono grafen w otoczeniu materiałów do produkcji paneli w takiej formie w jakiej stosowane są w tradycyjnych ogniwach fotowoltaicznych. Badanie przeprowadzono w kilku różnych układach badawczych: zawierających amorficzny oraz polikrystaliczny krzem. Wyniki przyniosły niespodziewane rezultaty.

Badacze przyznają, że nie spodziewali się uzyskania tak dobrych rezultatów.

żródło: odnawialnezrodlaenergii.pl

Komentarzy: 1.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj