MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

Pierwsza inwestycja Funduszu Rockefellera w zieloną energię

Dodano Pon., 05/09/2016 - 14:59

– Jeśli John D. Rockeffeler (red. twórca potentata naftowego Standard Oil) żyłby dzisiaj, jako przedsiębiorca patrzący w przyszłość wycofałby się z paliw kopalnych i inwestowałby w czystą energię – mówił dwa lata temu Stephen Heintz, szef Rockefeller Brothers Fund (RBF), zapowiadając wycofanie się z inwestycji w sektorze paliw kopalnych.

 

Teraz Rockefeller Brothers Fund inwestuje pierwsze środki w odnawialne źródła energii, a jako miejsce tych inwestycji wybiera Afrykę.

 

Rockefeller zainwestował, na razie stosunkowo niewielką sumę, w firmę Mainstream Renewable Power Ltd., która rozwija inwestycje w OZE na kontynencie afrykańskim. Nowojorski fundusz przeznaczy na ten cel na razie 10 mln dolarów.

 

W ostatniej rundzie finansowania spółka Mainstream Renewable Power Ltd. pozyskała w sumie 117,5 mln dolarów. Te środki przeznaczy na budowę funduszu o nazwie Lekela Power, do którego dodatkowo dołoży 60 mln dolarów z własnych środków.

 

Zebrane fundusze mają uruchomić projekty OZE warte w sumie 1,9 mld dolarów. Cel to budowa potencjału OZE na poziomie 1,3 GW w takich krajach jak RPA, Ghana, Senegal i Egipt.

 

Rockefeller wycofuje się z paliw kopalnych

 

Rockefeller Brothers Fund ma sprzedać wszystkie posiadane udziały w firmach związanych z sektorem paliw kopalnych najpóźniej do końca 2018 r. Obecnie nowojorski fundusz zmniejszył już udział środków posiadanych w tym sektorze z 6,6 proc. w 2014 r. do 3,3 proc.

 

Stephen Heintz zapowiada, że Rockefeller w zakresie OZE skupi się na inwestycjach w morską energetykę wiatrową w Wielkiej Brytanii i USA, a ponadto nowojorska fundacja ma również na oku inwestycje w sektorze magazynowania energii i ma rozważać inwestycje w energetykę słoneczną na Bliskim Wschodzie.

 

– Patrzymy na wszystkie te okazje, jednak robimy to jako bardzo rozważni i poważni inwestorzy. To nie jest preferencyjne. Nie chcemy poświęcać zysków i żadnych inwestycji, które prowadzimy. Musimy być przekonani, że te inwestycje posiadają takie ryzyko i zwrot jak w przypadku innych inwestycji – Bloomberg cytuje szefa Rockefeller Brothers Fund.

 

Na początku RBF ma inwestować swoje środki w projekty, które już zostały zrealizowane, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko. Jednak, jak zapowiada Heintz, to może się zmienić, gdy sektor OZE bardziej dojrzeje.

 

gramwzielone.pl

 

http://gramwzielone.pl/trendy/22667/pierwsza-inwestycja-funduszu-rockefellera-w-zielona-energie

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj