MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Polska chce finansować w ramach planu Junckera OZE i energetykę węglową

Dodano Śr., 18/02/2015 - 14:54 Polska chce finansować w ramach planu Junckera OZE i energetykę węglową

Przedstawiony pod koniec listopada przez szefa KE Jean-Claude’a Junckera Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji strategicznych (EFIS), zakłada mobilizację europejskich inwestycji publiczno-prywatnych o wartości 315 mld euro w przeciągu 3 lat. Plan służyć ma zniesieniu barier dla finansowania ryzykownych projektów infrastrukturalnych w oparciu o gwarancje budżetu UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)

Spis projektów proponowanych do wsparcia, który został opublikowany dzień przed szczytem unijnych ministrów finansów, według CEE Bankwacht i Polskiej Zielonej Sieci zamiast odzwierciedlać długoterminową strategię zrównoważonego wzrostu i ożywienia gospodarki europejskiej, przypomina chaotyczną listę życzeń państw należących do UE. Lista projektów zaproponowana przez Polskę jest obszerna; obejmuje ok. 250 inwestycji m.in. w sektorze energetyki nie tylko dot. OZE (projekty farm wiatrowych Enei, PGE i Taurona)

– Wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd znalazła się elektrownia atomowa, spalarnie śmieci i kopalnie odkrywkowe, a więc projekty potencjalnie ogromnie szkodliwe dla środowiska oraz bezpieczeństwa i zdrowia ludzi. Inwestycje te, stojąc w sprzeczności z polityką społeczną i środowiskową Unii Europejskiej, nie mogłyby być sfinansowane ani przez EBI ani z funduszy unijnych w ramach Programów Operacyjnych – mówi Julia Krzyszkowska z międzynarodowej organizacji ekologicznej CEE Bankwatch Network.

Natomiast według Marka Józefiaka z Polskiej Zielonej Sieci, Polska jest jedynym krajem, który usiłuje pozyskać finansowanie na nowe, budowane od podstaw inwestycje w węgiel brunatny, który jest uznawany za najbrudniejszy z paliw. – Nowa odkrywka Gubin-Brody i planowana przy niej elektrownia nie tylko spowodują ogromne koszty zdrowotne i degradację środowiska naturalnego, ale od dawna wywołują też sprzeciw lokalnej społeczności. – dodaje.

Joannie Flisowskiej z Polskiej Zielonej Sieci za kuriozalne uważa zgłoszenie m.in. do finansowania projektu nowego bloku w Laziskach w przeciągu trzech lat, o którym próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki w strategii inwestora na najbliższe dziesięć lat.

Specjalna grupa zadaniowa złożona z przedstawicieli państw należących do UE, Komisji Europejskiej oraz EBI dokona wyboru inwestycji z przedstawionej listy. Grupa powinna zapewnić wsparcie dla projektów, które dzięki EFIS tworzyć będą nowoczesne miejsca pracy oparte na innowacjach i gospodarce niskoemisyjnej. W przypadku Polski, zamiast podtrzymywać uzależnienie gospodarki od węgla, inwestycje powinny zostać skierowane na poprawę efektywności energetycznej i rozwój OZE.

źródło: reo.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj