MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Polska w europejskiej czołówce sprzedaży kolektorów słonecznych

Dodano Pt., 17/05/2013 - 11:39 Polska w europejskiej czołówce sprzedaży kolektorów słonecznych

 Polska w 2012 roku była drugim największym w Europie rynkiem kolektorów słonecznych. Więcej kolektorów w ubiegłym roku sprzedano tylko w Niemczech.

Jak poinformował podczas VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Robin Welling, prezydent Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej Termalnej (European Solar Thermal Industry Federation - ESTIF), w ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano kolektory słoneczne o łącznej powierzchni 302 tys. m2, co jest drugim wynikiem w Europie. Więcej kolektorów sprzedano tylko w Niemczech, w których od dwóch lat notowana jest sprzedaż ponad 1 mln m2 kolektorów słonecznych rocznie.

Dynamika rozwoju energetyki słonecznej termalnej w Polsce to przede wszystkim zasługa programu 45-procentowych dopłat do kredytu na montaż kolektorów słonecznych, których od 2010 roku udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i z którego mogą korzystać gospodarstwa domowe i wspólnoty mieszkaniowe. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w 2012 roku udział kolektorów zakupionych z wykorzystaniem dotacji z NFOŚiGW w całkowitej sprzedaży solarów wyniósł prawie 50%. Pozostałe instalacje solarne są finansowane m.in. z udziałem unijnych dotacji z Regionalnych Programów Operacyjnych czy Funduszu Szwajcarskiego.

Wynik odnotowany na polskim rynku kolektorów słonecznych w ubiegłym roku jest lepszy o 19% niż w roku 2011. Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych w Polsce wyniosła na koniec ubiegłego roku 1,211 mln m2, czyli mniej więcej tyle, ile solarów montują co roku Niemcy.

Wysoki poziom sprzedaży kolektorów w naszym kraju powinien zostać utrzymany także w tym i przyszłym roku, do końca 2014 roku będzie bowiem kontynuowany program dopłat do kolektorów z NFOŚiGW. Później rynek powinny zasilić unijne dotacje z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Uruchomienie dotacji z RPO z kolejnego budżetu UE może nastąpić jednak dopiero w 2016 roku.

Robin Welling podkreślił, że w 2012 roku widoczne było ogólne pogorszenie koniunktury na najważniejszych rynkach kolektorów słonecznych w Europie, co jego zdaniem jest efektem stagnacji gospodarczej przekładającej się na mniejsze zainteresowanie inwestycjami w kolektory - mimo dostępnych na rynku dotacji i preferencyjnego finansowania.

Gorsze wyniki sprzedaży kolektorów na poszczególnych europejskich rynkach przełożyły się na spadek eksportu polskich producentów kolektorów słonecznych - w porównaniu do roku 2011. W 2012 roku import kolektorów do Polski - głównie z Chin - wyniósł 101 tys. m2, a eksport - 62 tys. m2. W roku 2011 import wyniósł 75 tys. m2, a eksport - 76 tys. m2.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj