MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Polski przemysł stoczniowy zarabia na offshore

Dodano Śr., 27/03/2013 - 14:10 Polski przemysł stoczniowy zarabia na offshore

Zakłady w Trójmieście czy Szczecinie mogą liczyć na duże zamówienia dla szybko rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.

Firma Energomontaż-Północ Gdynia w ubiegłym tygodniu zakończyła pracę nad budową ważącej 230 ton wyciągarki na statek typu offshore. Dla inwestora, który zamówił wyciągarkę - firmy TTS Energy, która produkuje statki obsługujące budowę morskich farm wiatrowych - Energomontaż-Północ Gdynia wykona jeszcze jedno urządzenie tego typu.

Do grona polskich firm realizujących zamówienia dla sektora offshore dołączy wkrótce fabryka elementów konstrukcji morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. Inwestycja może kosztować ok. 150-200 mln zł.

Szczecińska fabryka powstaje na terenach należących do stoczni "Gryfia". W przedsięwzięciu, obok stoczni "Gryfia", uczestniczy fundusz inwestycyjny Mars, a także firma z Niemiec, która udostępni know-how i dzięki której łatwiejszy będzie także dostęp do rynku niemieckiego, na którym planuje się gigantyczne inwestycje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku i Morzu Północnym.

Fabryka wież wiatrowych w Szczecinie już za dwa lata ma produkować nawet do 60-80 tys. ton elementów morskich elektrowni wiatrowych.

Tymczasem w Stoczni Gdańsk już produkowane są komponenty do elektrowni wiatrowych. Docelowo ma tam być produkowanych 300 wież wiatrowych rocznie. Zamówienia na produkowane w Gdańsku wieże wiatrowe składa m.in. niemiecki producent elektrowni wiatrowych Nordex.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj