MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Powstanie kolejna biogazownia rolnicza w woj. warmińsko-mazurskim

Dodano Czw., 10/01/2013 - 15:14

Jest to siódma umowa na budowę biogazowni rolniczej na Warmii i Mazurach. Biogazownia ta powstanie w miejscowości Pierkunowo i będzie o mocy 0,49 MW. Celem jej jest produkcja energii elektrycznej oraz energii cieplnej z biogazu powstałego w procesie fermentacji metanowej z biomasy, tj. z kiszonki z kukurydzy, gnojowicy, obornika i wywaru gorzelnianego. Na ponad 200 ha polu spółki Perkun wyrośnie kukurydza przeznaczona jako substrat. Ponadto na terenie gospodarstwa powstają znaczne ilości gnojowicy oraz obornika. I te wszystkie składniki trafią do nowej biogazowni.


Wiadomo nie od dzisiaj, że wytwarzany w gospodarstwach rolnych i hodowlanych obornik ulega fermentacji, a biogaz przedostaje sie do atmosfery i przyczynia do powstawania efektu cieplarnianego. Tracona jest wówczas bezproduktywnie energia. Zastosowanie obornika i gnojowicy najpierw do produkcji biogazu, następnie po przefermentowaniu, jako pełnowartościowy nawóz, powoduje, że biogazownia wpisuje sie w łańcuch technologiczny, wykorzystując substraty pochodzące z rolnictwa do produkcji energii i zwraca je z powrotom do produkcji roślinnej. Takie wykorzystanie eliminuje również problem związany z długo utrzymującym się (nawet przez kilka dni) nieprzyjemnym i uciążliwym dla otoczenia zapachem po zastosowaniu na polach surowej gnojowicy. W biogazowni przewiduje się także zastosowanie wywaru gorzelnianego.


Biogazownia ma powstać do końca 2013 roku.


Od 2007 roku Wojewódzki Fundusz daje możliwość inwestowania w ochronę środowiska Warmii i Mazur. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013, trafiliśmy z pomocą finansową do 150 podmiotów, które łącznie pozyskały ponad 537 mln złotych, w tym dofinansowanie z Unii wyniosło prawie 318 mln zł. W tym biogazownie (7) pochłoną wartość ponad 65 mln złotych. Powstaną w m. Perkunowo (gm. Gizycko), Głąbowo (gm. Ryn), Sławkowo (gm. Kętrzyn), Brzeźnica (gm. Srokowo), Boleszyn (gm. Grodziczno), Upałty Małe (gm. Giżycko), Bykowo (gm. Korsze)

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj