MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

Ruszyła druga co do wielkości na świecie farma wiatrowa RWE

Dodano Pon., 22/06/2015 - 11:29 Ruszyła druga co do wielkości na świecie farma wiatrowa RWE

Park wiatrowy będzie się składał z 160 turbin o łącznej zainstalowanej mocy 576 MW jest położony 8 mil od wybrzeża Walii. Dzięki temu RWE stało się jedną z trzech największych europejskich spółek posiadających morskie elektrownie wiatrowe.  Farma wiatrowa Gwynt y Môr pozwoli zaopatrzyć w zieloną energię około 400 000 gospodarstw domowych w Walii. W Polsce RWE posiada 6 parków wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy 197 MW i prowadzi dwie inwestycje, które pozwolą na rozbudowę mocy do 242 MW. Łącznie farmy RWE zasilą 250 000 gospodarstw domowych w Polsce.

18 czerwca Premier Walii Carwyn Jones dokonał uroczystego otwarcia parku wiatrowego Gwynt y Môr położonego 8 mil od wybrzeża północnej Walii. Gwynt y Môr to druga co do wielkości morska farma wiatrowa na świecie o mocy zainstalowanej 576 MW. 160 turbin wiatrowych będzie wytwarzało wystarczająco dużo zielonej energii elektrycznej, by przez rok zasilać około 400 000 gospodarstw domowych. W wartej ponad 2 miliardy funtów (ok. 11,5 mld zł) farmie wiatrowej Gwynt y Môr RWE posiada 60% udziałów, a partnerzy Stadtwerke München i Siemens odpowiednio 30% i 10% udziałów.

„Otwarcie nowej farmy wiatrowej oznacza, że już definitywnie gramy w Lidze Mistrzów operatorów morskich elektrowni wiatrowych. Dzięki parkowi wiatrowemu Nordsee Ost, którego otwarcie uroczyście świętowaliśmy zaledwie trzy tygodnie temu, oraz morskiej farmie wiatrowej Gwynt y Môr awansujemy na trzecie miejsce na europejskim rynku energetyki morskiej. Ekspansja energii odnawialnej to jeden z naszych głównych obszarów wzrostu. Zakładamy, że do 2017 roku zainwestujemy ponad miliard euro w rozwój odnawialnych źródeł energii, przy czym inwestycje będą realizowane przede wszystkim w obszarze energii wiatrowej" – powiedział Peter Terium, Prezes Zarządu RWE AG podczas ceremonii otwarcia.

„Z końcem tego roku już 40% wytwarzanej przez nas energii ze źródeł odnawialnych będzie pochodzić z morskiej energii wiatrowej“ - dodał Hans Bünting, Prezes RWE Innogy.

Z zaprezentowanego przez RWE Polska S.A. studium „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku” wynika, że dzięki prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań m. in. w konstrukcji turbin, instalacji oraz integracji systemowej, obniżone zostaną koszty wytwarzania energii. Potwierdza się więc prognoza, że w dłuższej perspektywie może to wpłynąć na większe zainteresowanie inwestorów udziałem w budowie morskich farm wiatrowych.

„RWE rozwija projekty wiatrowe także w Polsce i należy do największych inwestorów w tym sektorze energii odnawialnej. Obecnie posiadamy sześć lądowych parków wiatrowych o zainstalowanej mocy 197 MW. Na początku 2015 r. rozpoczęliśmy budowę jednej nowej farmy i rozbudowę projektu Nowy Staw. Dzięki temu do końca roku powinniśmy zwiększyć zainstalowane moce do 242 MW. Będziemy w stanie zasilić 250 000 polskich gospodarstw domowych energią elektryczną wyprodukowaną z odnawialnych źródeł” – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

Park wiatrowy Gwynt y Môr zajmuje powierzchnię około 80 kilometrów kwadratowych. 160 turbin Siemensa o mocy 3,6 MW każda i 160 jednopalowych fundamentów stalowych, z których niektóre ważą do 700 ton, zainstalowano - przy użyciu specjalistycznych statków - na głębokości do 28 metrów. Poszczególne turbiny wiatrowe wznoszą się na wysokość 150 metrów powyżej poziomu morza. Poza tym RWE razem z podwykonawcami zainstalowało dwie olbrzymie morskie stacje sieciowe o masie 1300 ton każda i ułożyło 134 km kabli na lądzie.

Źródło: odnawialnezrodlaenergii.pl

Siemens odgrywa znaczącą rolę w projekcie budowy parku wiatrowego Gwynt y Môr. Spółka dostarczyła turbiny wiatrowe i stacje sieciowe, uczestniczy w finansowaniu i przejęła obsługę instalacji na okres dwunastu lat.

Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych parków wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce. W styczniu 2015 r. rozpoczęły się prace nad budową parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW, a w marcu rozbudowa inwestycji Nowy Staw o 28 MW. Po ukończeniu obu projektów łączna moc zainstalowana wzrośnie do 242 MW, co pozwoli zasilić 250 000 polskich gospodarstw domowych w energię ze źródeł odnawialnych.

Źródła: energetyka.wnp.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj