MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: WiatrWiatr

RWE zainwestuje 70 mln euro w farmy wiatrowe w Polsce

Dodano Czw., 16/04/2015 - 11:19

Ustawa o OZE została podpisana przez prezydenta Bronisław Komorowskiego 11 marca i wejdzie w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 3 maja br.

 

– Biorąc pod uwagę bardzo zaawansowane prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii, w styczniu podjęliśmy decyzję o tym, by rozpocząć budowę parku wiatrowego w Opalenicy w województwie wielkopolskim, który składa się z siedmiu turbin o mocy 2,4 MW każda, czyli łączna moc to 17 MW – mówi agencji informacyjnej Newseria Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables.

 

Spółka planuje uruchomić park wiatrowy jeszcze w tym roku. To – zgodnie z nowymi przepisami – zagwarantuje jej możliwość wyboru systemu wsparcia – dotychczasowego systemu zielonych certyfikatów lub nowego systemu aukcyjnego, który zacznie działać od 2016 roku.

 

Także w tym roku RWE zdecydowało, że rozbuduje istniejący parku w Nowym Stawie. Dziś pracują w nim 22 turbiny o mocy 2,05 MW każda, co łącznie daje moc 45 MW. Koncern zbuduje tam kolejnych 14 turbin, co w sumie pozwoli zwiększyć moc wytwarzaną do 73 MW.

 

To początek inwestycji, jakie RWE planuje w Polsce.

 

– Mamy 70 mln euro do wydania w tym roku. Do tej pory zainwestowaliśmy już ponad 400 mln euro i mamy plany dalszych inwestycji w Polsce – deklaruje Robert Macias.

 

Jak podkreśla do końca 2014 roku RWE był właścicielem parków wiatrowych o łącznej mocy 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach: Nowy Staw koło Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu, w północno-zachodniej Polsce. Po zakończeniu dwóch rozpoczętych w styczniu inwestycji koncern będzie wytwarzał z wiatru 240 MW.

 

– W naszym portfolio mamy projekty w różnej fazie przygotowania do budowy dalszych około 500 MW. Z uwagi na wprowadzenie nowej ustawy i konieczność zdefiniowania nowych warunków funkcjonowania energetyki wiatrowej musimy poczekać z następnymi decyzjami o budowie do czasu rozstrzygnięcia pierwszych aukcji – wyjaśnia Macias.

 

Zgodnie z nowa ustawą od 2016 roku podczas specjalnych aukcji wybierani będą najtańsi dostawcy prądu ze źródeł odnawialnych. Oni będą mieli zagwarantowany odbiór energii po cenach, które sami zaproponują.

 

Macias podkreśla, że niemiecki koncern wiąże z Polską duże nadzieje. Dla RWE Innogy, spółki odpowiedzialnej za inwestycje w tym sektorze energetyki odnawialnej, Polska jest obok Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii strategicznym rynkiem.

 

– Eksploatujemy parki wiatrowe o mocy około 2 tys. MW na lądzie i 800 MW na morzu. W tym roku w budowie mamy w Europie 200 MW na lądzie i prawie 1 tys. na morzu. Ten tysiąc powinien w tym roku zostać uruchomiony, więc na koniec roku łączna moc wzrośnie o około 40 proc. Szacujemy, że będziemy mieć w eksploatacji parki wiatrowe o mocy około 4 tys. MW – informuje członek zarządu RWE Renewables.

 

źródło: www.odnawialnezrodlaenergii.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj