MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Spółdzielnia Nasza Energia rusza z projektem pierwszej biogazowni

Dodano Pon., 23/02/2015 - 12:34 Spółdzielnia Nasza Energia rusza z projektem pierwszej biogazowni

Projekt spółdzielni energetycznej będzie realizowany na terenie gmin Komarów-Osada, Sitno, Skierbieszów i Łabunie. Docelowo ma tam powstać 12 biogazowni rolniczych pogrupowanych w 4 węzły. Zgodnie z planem realizacja projektu, którego koszt wycenia się na 150 mln zł, ma się zakończyć do końca tej dekady.

Energia produkowana w biogazowniach ma zaspokajać 100% zapotrzebowania wszystkich lokalnych odbiorców znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie mostów kablowych lub samych biogazowni. Odbiorcami energii mają być m.in. gminne budynki użyteczności publicznej, a także gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Cena energii ma być o ok. 20% niższa niż obecna cena za usługę kompleksową.

Jak mówi Arnold Rabiega, jeden z twórców Spółdzielni Nasza Energia, projekt ma na celu aktywizację lokalnej gospodarki w gminach, w których powstaną biogazownie.

Spółdzielnia Nasza Energia powstała ponieważ nastał najwyższy czas by wdrożyć w Polsce na szeroką skalę model energetyki rozproszonej, chcemy pokazać, że da się to zrobić i że energia z OZE wcale nie musi być droga. Drugim ważnym motywem był pewien rodzaj lokalnego patriotyzmu i chęć wykorzystania ogromnego potencjału drzemiącego na terenach odrobinę niedocenianej dotychczas Lubelszczyzny – mówił w wywiadzie dla Gramwzielone.pl Arnold Rabiega ze Spółdzielni Nasza Energia.

 

źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj