MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Tychy: Lepsze powietrze dzięki oczyszczalni ścieków i aquaparkowi

Dodano Wt., 05/02/2019 - 14:41

Od maja do grudnia 2018 r. elektrociepłownie biogazowe w oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku wyprodukowały 20 500 MWh energii, pokrywając zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną obu obiektów.

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w  oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Dwie elektrownie biogazowe RCGW – w oczyszczalni i Wodnym Parku Tychy – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii tylko od maja do grudnia 2018 r. udało się wyprodukować w nich 20 500 MWh energii. – Do jej produkcji w tradycyjnej elektrowni węglowej trzeba byłoby zużyć 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych – podkreśla Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW i dodaje, że oba obiekty są samowystarczalne energetycznie, co jest ewenementem w skali nie tylko europejskiej.

Energetyczna nadwyżka

– Zastosowane rozwiązania znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Tychach i okolicach. Uniknięta emisja dwutlenku węgla, wynikająca z zastosowania odnawialnych źródeł energii, od maja do grudnia 2018 r. wyniosła blisko 8 355 ton. Do powietrza, którym oddychamy nie przedostały się też pyły i inne zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania węgla – potwierdza Zbigniew Gieleciak.

Bioenergetyczne instalacje RCGW w ciągu roku pozwoliłyby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta. – Wysokowydajna produkcja biogazu pozwoliła na osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników efektywności energetycznej. Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Ciepło spod prysznica

Jednym z rozwiązań ekologicznych w Wodnym Parku Tychy jest odzysk energii cieplnej z rekuperacji oraz filtrów wód popłucznych (m.in. z wody spod pryszniców). W praktyce ilość odzyskanej energii cieplnej z tych źródeł w okresie od maja do grudnia 2018 r. pozwoliła na ogrzewanie basenu sportowego oraz basenu z ruchomym dnem bez użycia dodatkowych źródeł energii cieplnej.

Ekologiczne instalacje tyskich obiektów wzbudziły spore zainteresowanie gości szczytu klimatycznego ONZ (COP24), który w grudniu 2018 r. odbywał się w Katowicach. Przed szczytem i w jego trakcie odwiedzili je eksperci i dziennikarze, m.in. z Niemiec, Holandii, Chin, Francji, Japonii i Tanzanii. – Wszyscy byli pod wrażeniem stosowanych przez nas rozwiązań dotyczących zarówno gospodarki wodno-ściekowej, jak i wytwarzania energii z biogazu – podkreśla Zbigniew Gieleciak.

PortalKomunalny.pl

 

https://portalkomunalny.pl/tychy-lepsze-powietrze-dzieki-oczyszczalni-sciekow-i-aquaparkowi-387108/

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj