MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Ustawa o OZE musi polepszyć warunki dla rozwoju biogazowni

Dodano Pon., 18/02/2013 - 11:43

Osiągnięcie 980 MW mocy zainstalowanej z biogazu wymagałoby uruchamiania jednej biogazowni o mocy 250 kW codziennie przez siedem lat, co staje się nierealne, mając na uwadze obecne, bardzo wolne tempo rozwoju tego sektora.

Energia ze źródeł odnawialnych ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski z kilku powodów. Oprócz wymogu 15-procentowego udziału „zielonej energii” w całkowitej produkcji energii elektrycznej do 2020 roku, OZE są ważne z punktu widzenia produkcji energii elektrycznej w czasach, gdy Polsce grozi nadchodzący deficyt energetyczny. Energia jądrowa, nawet jeśli usunięte zostaną liczne przeszkody w jej rozwoju, nigdy nie będzie stanowiła większego udziału w dostawach energii i nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach nie będzie dostępna wcześniej niż po 2020 roku. Odnawialne źródła energii nie stanowią w większości przypadków rzeczywistej alternatywy dla paliw kopalnych i - aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu - Polska będzie potrzebowała wszystkich źródeł energii. Produkcja energii odnawialnej z biogazu dodatkowo przyczynia się do implementacji i rozwoju najlepszych praktyk gospodarki zarządzania odpadami organicznymi, wymaganymi przez nowe przepisy UE wchodzące w życie w Polsce.

Biogaz odgrywa ważną rolę w założeniach przyjętych w Krajowym Planie Działania - przygotowanym, aby osiągnąć cele wyznaczone przez Dyrektywę UE do 2020 roku. Obecny Plan przewiduje, że energia z biogazu wyniesie 980 MW do 2020 roku. Niespełnienie wymagań Dyrektywy może grozić karami, w tym wstrzymaniem lub opóźnieniem przyznania funduszy z UE. Mimo to aktualne prawodawstwo nie przewiduje przychylnych inwestycjom zapisów, zachęcających do rozpoczęcia budowy dużej ilości biogazowni w Polsce. Propozycje zmniejszenia w całkowitym rozumowaniu wsparcia dla budowy biogazowni niewątpliwe spowodują, że Polska nie osiągnie celu założonego w Krajowym Planie Działania. Dalsze ograniczenia tego już obecnie niewystarczającego wsparcia byłoby również naruszeniem prawodawstwa UE.

Jesteśmy daleko od celu

W rzeczywistości obecny system wsparcia dla energetyki odnawialnej w Polsce jest tak niedopracowany, że bez podniesienia wsparcia dla biogazu niemożliwe jest spełnienie wymagań Dyrektywy UE. W końcu 2011 roku energia elektryczna pochodząca z biogazu ze wszystkich źródeł wynosiła w Polsce około 103 MW (PIGEO 2012), w porównaniu z założonym celem - 980 MW jest to bardzo niewielki odsetek. Osiągnięcie 980 MW mocy zainstalowanej z biogazu wymagałoby uruchamiania jednej biogazowni o mocy 250 kW codziennie przez siedem lat, co staje się nierealne, mając na uwadze obecne, bardzo wolne tempo rozwoju tego sektora. Przy obecnym tempie budowy biogazowni - zakładając, że może być ono utrzymane – Polska nie osiągnęłaby nawet połowy z założonych 980 MW do 2020 roku. Niepewność co do rządowego wsparcia energetyki odnawialnej spowodowała zastój wielu inwestycji. Już przed tym legislacyjnym zamieszaniem 90 proc. zgłoszonych lub planowanych inwestycji nie mogło uzyskać bankowego lub kapitałowego finansowania z powodu ich „trudnego” rachunku ekonomicznego. Aktualnie nie ma sposobu na to, aby obecny system umożliwił osiągnięcie celów założonych przez rząd i wymaganych przez Dyrektywę UE.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj