MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: SłońceSłońce

Wielka Brytania jasnym punktem na europejskiej mapie PV

Dodano Wt., 09/04/2013 - 12:44 Wielka Brytania jasnym punktem na europejskiej mapie PV

Przedstawiciele branży PV w Wielkiej Brytanii chwalą stabilne zasady stworzone przez tamtejszy rząd inwestorom budującym systemy fotowoltaiczne. Liczba instalacji fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii ma się w tym roku podwoić.

Stabilny rozwój brytyjskiego rynku fotowoltaicznego chwalą przedstawiciele branży PV. - Rynek brytyjski PV charakteryzuje stabilność, której może pozazdrościć każde inne państwo na świecie. Mamy pewny i zrozumiały program na najbliższe dwa - trzy lata, więc firmy mogą planować swój rozwój. Przewidujemy dobry poziom wzrostu zwłaszcza w sektorze instalacji domowych i komercyjnych - Bloomberg cytuje Bena Hilla z Trina Solar Europe - europejskiego oddziału jednego z czołowych producentów paneli fotowoltaicznych.

Jeszcze w 2011 roku wydawało się, że brytyjski rynek fotowoltaiczny podzieli los innych europejskich krajów, które początkowo wprowadzały atrakcyjne poziomy dopłat do PV, a gdy okazywało się, że liczba nowych instalacji fotowoltaicznych rośnie zbyt szybko - decydowały się na ich szybkie obcięcie.

Podobna sytuacja miała miejsce na Wyspach dwa lata temu. Po wprowadzeniu atrakcyjnych taryf gwarantowanych liczba instlacji szybko zwiększyła się tam 10-krotnie, w efekcie czego rząd w Londynie zdecydował się na cięcia dopłat. Niespodziewana dla branży PV decyzja brytyjskiego rządu spotkała się nawet ze skierowaniem przez kilka firm sprawy cięć na drogę sądową.

Wówczas brytyjski rząd zdecydował się na wprowadzenie systemu regularnych cięć dopłat do produkcji energii słonecznej, których plan jest znany z kilkuletnim wyprzedzeniem.

W ramach brytyjskiego systemu taryf gwarantowanych operatorom instalacji fotowoltaicznych przysługuje stałe wsparcie przyznane im na 20 lat. O ile małe systemy fotowoltaiczne w Wielkiej Brytanii korzystają z taryf gwarantowanych, większe farmy fotowoltaiczne w dalszym ciągu objęte są systemem zielonych certyfikatów, tzw. Renewable Obligation Certificates. Z początkiem tego miesiąca brytyjski rząd zmniejszył ilość certyfikatów przyznawanych za wyprodukowanie każdej megawatogodziny energii w systemach fotowoltaicznych z 2 do 1,7 - w przypadku większych instalacji dachowych, oraz do 1,6 w przypadku farm naziemnych.

Według Bloomberga, w tym roku łączny potencjał nowych instalacji PV w Wielkiej Brytanii wyniesie 1,1 GW, podczas gdy na koniec 2012 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na Wyspach wynosiła 830 MW. Cel brytyjskiego rządu to 20 GW instalacji fotowoltaicznych do roku 2020.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj