MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda

Współspalanie zdominuje rynek instalacji OZE powyżej 1 MW

Dodano Czw., 28/11/2013 - 10:45

Zaprezentowany 12 listopada br. nowy projekt ustawy o OZE różni się zarówno od jego poprzednich wersji, jak i od tego co zakładano w połowie września tego roku. Do znaczących elementów projektu można zaliczyć ograniczenie rozwoju małych instalacji OZE oraz zmierzanie w kierunku faworyzacji współspalania. 

Dotychczas mówiło się o znacznym ograniczeniu dofinansowania do współspania, zaś paradoksalnie projekt zapewnia preferencyjne warunki otrzymania subwencji do 2020 roku oraz daje możliwość jego utrzymania na kolejne lata. Przepisy projektu ustawy znacznie ułatwiają inwestorom współspalającym biomasę na uzyskanie dofinansowania. Wprowadzenie wymogu 20% udziału biomasy w kogeneracji jest tylko pozornym ograniczeniem. Dla większości kotłów to nie będzie stanowiło żadnego problemu. 

Dodatkowo współspalanie faworyzuje kryterium stabilności źródeł energii na potrzeby aukcji. Ustalenie go na poziomie 3500 MWh/MW na rok dyskryminuje wszystkie niestabilne źródła energii, ale co gorsze, również część tych uznawanych za stabilne. Następnie o przyznaniu subwencji ma decydować OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) oraz OSP (Operator Systemu Przesyłowego). Podmioty te należące do koncernów energetycznych w projekcie ustawy zostały bardzo luźno uregulowane przepisami. Co w praktyce pozwoli im na zapewnienie priorytetowego dostępu do wsparcia dużym koncernom. Zaś w teorii miał być zapewniony ułatwiony dostęp do sieci dla instalacji nie będących własnością koncernów energetycznych, dlatego projekt powinien ściśle regulować działania OSD i OSP, a tego nie robi.

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej inwestorzy, którzy chcą działać na rynku energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej muszą się pośpieszyć, tak aby móc jeszcze skorzystać z systemu zielonych certyfikatów. W przeciwnym razie, wejście do systemu aukcyjnego może oznaczać brak dofinansowania i zmusić do odejścia z branży.

Zdaniem Wiśniewskiego projekt ustawy w kategorii powyżej 1 MW umożliwia dominację współspalania na rynku OZE, które tak naprawdę wspiera energetykę węglową. Dzięki czemu ma ona szansę na sprytne nabycie uprawnień do emisji CO2 i dodatkowe zyski.

źródło: http://odnawialnezrodlaenergii.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj