MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

Zielone certyfikaty za produkcję energii na własny użytek?

Dodano Pt., 05/04/2013 - 09:02 Zielone certyfikaty za produkcję energii na własny użytek?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Ministerstwo Gospodarki, obecnie zielone certyfikaty przysługują także za produkcję energii na własny użytek. Inaczej będzie jednak w nowym systemie wsparcia dla OZE, który zostanie wprowadzony w życie wraz z ustawą o OZE.

Jak poinformował Departament Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki w odpowiedzi na zapytanie naszego czytelnika, autora bloga mikrogeneracja.com, w obecnym systemie wsparcia producent energii z OZE może wystąpić o wydanie zielonego certyfikatu nie tylko za energię sprzedaną do sieci, ale także w przypadku konsumpcji na własny użytek, co wynika z aktualnej wersji Prawa energetycznego (art. 9e ust. 1). Nie jest jednak jasne jak ta kwestia zostanie rozwiązana w ustawie o OZE.

 Ministerstwo Gospodarki informowało wcześniej, że w nowej ustawie wsparcie nie będzie przysługiwać producentom za energię skonsumowaną na miejscu, która została wyprodukowana w instalacjach objętych systemem taryf gwarantowanych. Czy analogiczne rozwiązanie będzie stosowane w przypadku większych instalacji OZE objętych systemem wsparcia w postaci zielonych certyfikatów?

Jak informuje MG, w nowej ustawie o OZE ma być stosowana zasada, zgodnie z którą – podobnie jak w przypadku instalacji objętych systemem taryf gwarantowanych – w przypadku elektrowni OZE objętych systemem zielonych certyfikatów, ich właściciele będą mogli wystąpić o wydanie certyfikatów, ale tylko w przypadku energii sprzedanej do sieci energetycznej. W przypadku, gdy wyprodukowana energia zostanie skonsumowana na własny użytek, wsparcie w postaci certyfikatów przysługiwać nie będzie.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj