MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda

Zielony Instytut i Twój Ruch: rząd nie wspiera energii obywateli

Dodano Pt., 24/01/2014 - 10:08

Na ustawę dotyczącą odnawialnych źródeł energii czekamy już od 3 lat. W piątek skończyły się konsultacje społeczne projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Prosument", który nie okazał się niczym więcej, jak tylko zieloną kiełbasą wyborczą - miał wejśc w życie w styczniu, jednak realna data to trzeci kwartał tego roku.

 

Program ten przynosi ze sobą niestety mniej pieniędzy, a więcej gadania, w dodatku nie uwzględnia w ogóle ubóstwa energetycznego (dotyka ono tych, którzy wydają ponad 10% swoich dochodów na energię cieplną). Osoby uboższe dzięki wsparciu finansowemu mogłyby zainwestowac w zakup środków do własnej produkcji energii, skorzystałyby też na tym małe i średnie przedsiębiorstwa. Na duże korporacje energetyczne przekazano w ciągu ostatnich 5 lat 11 - 12 mld zł, zaś na wsparcie prosumentów w latach 2010 - 2013 poszło 450 mln zł. Widac wyraźnie, że energetyka węglowa nadal pozostaje priorytetm, zaś energia wiatrowa czy prosumencka to tylko kwiatek do kożucha. "Paliliśmy pieniądze w kotłach węglowych", podsumował Szwed.

 

Andrzej Rozenek dodał, że demokratyzacja energetyczna to największa rewolucja XXI wieku, która dokonała się już w Niemczech, Japonii, Szwecji - nie możemy pozostac w tyle. "Twój Ruch" jako jedyna partia w Sejmie zajmuje się tą sprawą, w przyszłym tygodniu przedstawimy projekt poprawionej ustawy o OZE. "Nie pozwolimy, żeby idea prosumenckości zaginęła w kłębach dymu z kopalni węglowych" - powiedział rzecznik "Twojego Ruchu".

 

adres linku: http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualno%C5%9Bci/item/688-zielony-instytut-i-tw%C3%B3j-ruch-rz%C4%85d-nie-wspiera-energii-obywateli

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj