MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Audyt energetyczny Drukuj Drukuj Small Medium Large

Jednym z podstawowych wyzwań współczesnego świata jest zapewnienie odpowiednich ilości energii dla normalnego funkcjonowania przemysłu oraz gospodarstw domowych. Zużycie energii na świecie dynamicznie wzrasta i żeby sprostać tym wymaganiom ludzkość poszukuje nowych i tanich źródeł energii. Okazuje się jednak, że najtańsza energia, to ta...która nie została wyprodukowana. To właśnie w energooszczędności widzi się szansę na ograniczenie wzrostu zużycia energii.

Bardzo dużą wagę do kwestii efektywności energetycznej przywiązuje Unia Europejska, która w 2008 roku za cel postawiła sobie osiągnięcie do 2020 roku wzrostu efektywności energetycznej w Państwach UE o 20 %.

Okazuje się, że bardzo duże oszczędności można poczynić w zużyciu energii w budynkach (według szacunków w budynkach zużywa się 30-40% całej wytwarzanej energii). W Polsce aż 70% energii zużywanej w budynkach mieszkalnych to energia zużyta na ogrzewanie i wentylację (średnia dla Państw UE-15 to 57%). Wynika to między innymi z tego, że normy zapotrzebowania na energię budynku w Polsce do tej pory nie były zbyt restrykcyjne. Dlatego większość budynków, które powstały 10-30 lat temu wymaga pilnej termomodernizacji.

Jednak kwestia energochłonności jest też bardzo istotna w budynkach jednorodzinnych. Planując budowę domu warto dokładnie oszacować przyszłe koszty utrzymania budynku. Aby je dokładnie wyliczyć należy wykonać audyt energetyczny projektu domu. Audytorzy mogą przenalizować różne dostępne na rynku technologie energooszczędne i zaproponować takie, które sprawdzą się w konkretnym przypadku. Inwestor ma możliwość porównania i wyboru różnych rozwiązanb, czy np. źródeł energii analizując je pod względem ceny i uzyskiwanych korzyści.

Jeśli są Państwo zainteresowani audytem energetycznym projektu budowlanego, czy też już istniejącego budynku, zapraszamy na stronę www.energooptimal.pl

 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj