MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa

Batalia o losy energii odnawialnej rozegra się jesienią

Dodano Śr., 17/07/2013 - 10:36

 

Termin wdrożenia dyrektyw 2009/72/WE i 2009/73/WE dotyczących odnawialnych źródeł energii minął w grudniu 2009 roku. Natomiast mały trójpak analizowany obecnie przez Senacką Komisję Gospodarki Narodowej ma stanowić środek zaradczy.

 

Prawnicy obawiają się, że ominięcie represji ze strony UE w postaci małego trójpaku może okazać się niewystarczające. Unijna dyrektywa wymaga priorytetowego dostępu OZE do sieci zarówno dystrybucyjnych jak i przesyłowych. Tego typu uregulowania nie zostały uwzględnione w tej ustawie. Inną nierozwiązaną kwestią jest brak przejrzystości na rynku zielonych certyfikatów. Jednak według ekspertów ten problem będzie musiał trochę poczekać, nie da się go rozwiązać regulacjami w małym trójpakiem.

 

Obecnie realizowane prace Komisji Senackiej mają wnieść poprawki przychylne dla prosumentów oraz zachęcające do produkcji energii wyłącznie na własne potrzeby z wykorzystaniem mikroinstalacji.

 

Po powrocie z wakacji parlamentarzyści planują ruszyć z poważnymi nowelizacjami i ustawą zwaną dużym trójpakiem. Jesień przyniesie wiele emocji związanych z pracami legislacyjnymi, których efekty przesądzą o przyszłości OZE w Polsce. Jak zapowiadał wiceminister Pietrewicz: nowe prawo dotyczące OZE może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj