MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

Dotacja unijna na centrum badań nad OZE w Białymstoku

Dodano Pon., 24/02/2014 - 11:13 Dotacja unijna na centrum badań nad OZE w Białymstoku

Na Politechnice Białostockiej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę centrum „INNO-EKO-TECH”, w którym będą prowadzone badania naukowe nad OZE i energooszczędnym budownictwem. Otwarcie centrum planowane jest w lutym 2015 roku.

Budowa wartej 88 mln zł placówki prawie w całości zostanie sfinansowana z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Unijne dofinansowanie wyniesie 87,6 mln zł.

Budynek centrum składać się będzie z dwóch części: dydaktycznej i hali laboratoryjnej. Powstanie 36 laboratoriów i pracowni dydaktycznych z wyposażeniem. Na dachu obiektu zostaną umieszczone kolektory słoneczne, wiatrak o poziomej osi obrotu, wiatrak o pionowej osi obrotu, panele fotowoltaiczne oraz stacja pogodowa. Z ponad 670 stanowisk badawczych mają korzystać wszystkie wydziały uczelni zaangażowane w prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają minimalizować koszty technologii wytwarzania energii.
 
W związku z budową centrum Politechnika Białostocka uruchomiła od tego roku akademickiego nowy kierunek studiów - biotechnologię, a w przyszłym roku uruchomi makrokierunek - ekoenergetykę.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj