MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz

Energia z biogazowni zasili rzeszowskie GDDKiA

Dodano Pon., 07/01/2019 - 07:51

Zakupy energii odnawialnej w ramach dwustronnych umów między operatorami instalacji OZE i odbiorcami końcowymi są coraz bardziej popularne, stając się atrakcyjne nie tyko wizerunkowo, ale również finansowo.

Do pierwszej transakcji tego typu, gdzie wytwórcą i ostatecznym nabywcą energii z OZE są jednostki instytucjonalne, doszło pod koniec zeszłego roku dzięki współpracy biogazowni Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski, GDDKiA Oddział w Rzeszowie, spółki obrotu Energia Polska oraz autora nowego modelu współpracy mecenasa Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

– W wypracowanym modelu podmioty zainteresowane tańszą energią łączą się w pary ze źródłami OZE, w wyniku czego nabywca otrzymuje konkurencyjną cenowo energię elektryczną, a właściciel instalacji OZE generuje stabilnie przychody o ponad standardowej wartości w stosunku do średnich ofert z rynku. Dodatkowo, w ramach współpracy, klient może być wyposażony w gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE i używać nowoczesnego, ekologicznego wizerunku przed swoimi partnerami i klientami. Stanowi to wartość dodaną w takiej kooperacji –mówi mec. Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

Produkcję energii biogazownia o mocy 0,6 MW, położona w Kostkowicach w woj. śląskim, rozpoczęła już w roku 2011. Wpis do rejestru biogazowni rolniczych uzyskano w roku 2016.

Biogaz rolniczy produkowany w instalacji należącej do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej produktów ubocznych produkowanych na terenie gospodarstwa, a także kiszonek oraz produktów odzysku odpadów pochodzenia rolniczego.

Do tej pory instalacja produkowała rocznie około 4 GWh energii elektrycznej, z czego kilkanaście procent było zużywane na miejscu, a reszta trafiała do sieci elektroenergetycznej. Teraz część tej energii zasila już, od początku 2019 r., rzeszowski GDDKiA.

 Łączenie w pary wytwórców OZE z klientami ze sfery administracji rządowej to nowość. Do tej pory to raczej duże korporacje poszukiwały rozwiązań typu PPA z wytwórcami – np. Mercedes-Benz w Jaworze będzie zasilany energią z farmy wiatrowej Taczalin należącej do grupy VSB. Przykład z południa Polski pokazuje, że grono zainteresowanych podobną współpracą może z powodzeniem poszerzać się także na sferę publiczną – dodaje mecenas Tarka.

redakcja@gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/bioenergia/33939/energia-z-biogazowni-zasili-rzeszowskie-gddkia

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj