MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiomasaBiomasa

Polska siódmym producentem pelletu w Europie

Dodano Wt., 10/12/2013 - 11:15

Pellet cieszy się coraz większym zainteresowaniem na wielu rynkach ze względu na swój ekologiczny charakter – emisja CO2 w trakcie spalania równa jest ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez roślinę w czasie wzrostu. Dodatkowo jest paliwem czystym i bezpiecznym nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, zaś niewielka ilość popiołu pozostająca po spalaniu (ok. 1%) może zostać użyta jako naturalny nawóz.

Co najważniejsze jest biopaliwem uniwersalnym, można go stosować w kominkach, kotłach ogrzewających cały dom, małych i średnich kotłowniach w budynkach użyteczności publicznej czy wielkiej energetyce. W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych, stosowanie tego biopaliwa ma niską barierę wejścia, wystarczy zakup lub modernizacja pieca grzewczego.

- Dodatkowym argumentem za biomasą jest oszczędność pieniędzy – pellet jest tańszy o blisko 50 proc. od oleju opałowego i około 20 proc. od gazu. Konsumenci wybierając daną formę OZE zwracają również uwagę na jego ekologiczność - do jego produkcji nie wycina się specjalnie drzew’ – mówi Przemysław Bieńkowski wiceprezes Stelmet sp. z o. o. S.K.A.

Polska siódmym producentem biomasy

Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy, informuje, że Polska jest już siódmym producentem pelletu w Europie. W samym roku 2012 wyprodukowała 410 milionów sześciennych ton tego biopaliwa. Dla zobrazowania z produkowanego w 2012 roku w Polsce pelletu dałoby się zasilić Warszawę na 4 miesiące, a jeszcze parę lat temu (2004), nie wystarczyłoby tego surowca nawet na 10 dni. Wykorzystanie naturalnych bogactw z blisko 9 mln ha obszarów leśnych stanowiących 28,8 proc. ogólnej powierzchni gruntów może przyczynić się do dalszej ekspansji polskiego pelletu. Rynek odnawialnych źródeł energii w który wpisuje się polski produkt eksportowy jest rozwojowy – wpływają na to zarówno unijne przepisy wspierające ekologiczne paliwa jak i oddolne oddziaływanie rynku.

Polska na tle Europy

Według rocznego raportu UE o biopaliwach Unia Europejska jest największym na świecie odbiorcą pelletu drzewnego, zużywa 14 milionów ton tego paliwa. Pellet zyskał uznanie w oczach Europejczyków - w samych Niemczech jego konsumpcja w 2012 roku wynosiła 1, 600 milionów ton. Produkcja pellet odbywa się we wszystkich krajach  Starego Kontynentu. Ponad 500 znaczących zakładów produkcyjnych wytworzyło ok. 11,2 mln ton pellet drzewnych. Największą rolę na rynku pellet odgrywają kraje szczególnie dbające o środowisko naturalne - Szwecja, Dania, Austria, Włochy i Niemcy.

Polska bardzo szybko zmniejsza dystans do krajów, które wykorzystują ekologiczne trendy w energetyce. Zużycie pelletu wzrosło od roku 2008 do roku 2012 o ponad 137 proc. (2008 zużycie 160 tys. ton, 2012 zużycie 380 tys. ton). Ponadto jego popularyzacja zbliża nasz kraj do spełnienia celów wyznaczonych w pakcie energetyczno-klimatycznym UE z 2008 roku. (tzw. pakiet 3x20%). Świadczy to o stale rosnącej popularności tego zielonego paliwa na polskim rynku.

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj