MSE

Mazowiecki Sojusz Energetyczny

Baza wiedzy i aktualności o energii odnawialnej

Aktualności Drukuj Drukuj Small Medium Large

KATEGORIE: BiogazBiogaz BiomasaBiomasa WiatrWiatr SłońceSłońce WodaWoda KlastryKlastry

ZR tłumaczy, jak waloryzować cenę w systemie aukcyjnym

Dodano Śr., 23/01/2019 - 18:37

Sprzedawcy energii z instalacji OZE w systemie aukcyjnym przysługuje prawo do pokrycia tzw. salda ujemnego w stosunku do ceny obliczonej zgodnie z indeksem TGeBase.

Natomiast, gdy cena TGeBase będzie wyższa niż jednostkowa cena zagwarantowana w aukcji, wówczas powstanie tzw. dodanie saldo, możliwe do rozliczenia w przypadku pojawienia się ujemnego salda w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Sprawozdanie oraz wniosek o pokrycie ujemnego salda należy przekazywać co miesiąc, w terminie 10 dni po zakończeniu miesiąca, niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym wytwórca wnioskuje o wypłatę ujemnego salda.

Operator rozliczeń energii odnawialnej po weryfikacji wniosku, dokonanej na podstawie przekazanego sprawozdania przez sprzedawcę zobowiązanego lub wytwórcę energii elektrycznej z OZE o mocy ponad 500 kW, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku ma wypłacać temu sprzedawcy zobowiązanemu lub wytwórcy kwotę przeznaczoną na pokrycie ujemnego salda.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, zagwarantowana w aukcji cena ma podlegać, zgodnie z art. 92 ust. 10, corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji podawany przez Główny Urząd Statystyczny.  

Jak informuje teraz Zarządca Rozliczeń SA, waloryzacja w tym roku będzie uwzględniania po raz pierwszy podczas rozliczania ujemnego salda we wnioskach za styczeń 2019 r. składanych w kolejnym miesiącu.

Z danych GUS wynika, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w ubiegłym roku wzrósł o 1,6 proc.

Zarządca Rozliczeń SA podaje, że wnioski składane za kolejne okresy rozliczeniowe, począwszy od rozliczeń za styczeń br., powinny zawierać ceny jednostkowe waloryzowane w sposób następujący: 1) w przypadku pierwszej waloryzacji cena stanowiąca podstawę do wypłaty ujemnego salda jest waloryzowana średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za rok poprzedni i zaokrąglana do pełnych groszy, 2) w przypadku waloryzacji w kolejnych latach – waloryzowana jest cena stosowana w poprzednim roku według zasady określonej w pkt 1).

ZR SA podaje, że w 2019 r. cena uzyskana w aukcji z 2016 r. jest waloryzowana wskaźnikiem za 2016 r. (spadek o 0,6 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy, następnie cena ta jest waloryzowana wskaźnikiem za 2017 r. (wzrost o 2 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy, następnie cena za 2017 r. jest waloryzowana wskaźnikiem za 2018 r (wzrost o 1,6 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy.

Z kolei cena z aukcji z 2017 r. jest waloryzowana wskaźnikiem za rok 2017 (wzrost o 2 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy, następnie cena ta jest waloryzowana wskaźnikiem za 2018 r (wzrost o 1,6 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy.

Natomiast cena z 2018 r. w tym roku jest waloryzowana wskaźnikiem za 2018 r (wzrost o 1,6 proc.) i zaokrąglana do pełnych groszy.

Z początkiem grudnia ub.r. Zarządca Rozliczeń S.A. udostępnił portal do składania, za pośrednictwem formularza elektronicznego, wniosków o pokrycie ujemnego salda wraz ze sprawozdaniem miesięcznym. Aktualna instrukcja rozliczeń ujemnego salda jest dostępna na stronie ZR SA pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/trendy/34093/zr-tlumaczy-jak-waloryzowac-cene-w-systemie-aukcyjnym

Komentarzy: 0.

Zaloguj aby móc dodać komentarz.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
 
Zgłoś błąd na stronie
 

Dołącz do nas!

zaloguj się lub zarejestruj i korzystaj w pełni z naszego serwisu

zaloguj zarejestruj